Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 5


· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,332
· Najnowszy użytkownik: piotr placzkowski
Losowa fotografia
Spacer na ul. Kościelnej
Spacer na ul. Kościelnej
Kępno 1946-90 - pozostałe ulice, budynki, obiekty
Szybkie linki
Akcja na cmentarzu w Kępnie
Akcje socjum Wracamy do pracy w terenie! W najbliższą sobotę 19 maja organizujemy akcję sprzątania cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Kępnie. Spotykamy się o 10:00 pod grobowcem von Borcke. Do naszych zadań będzie należało pozbieranie śmieci z całego cmentarza, rozpoczęcie wykaszania trawy (mamy do tego dwie kosiarki) oraz posprzątanie wnętrza grobowca Hugona von Borcke. Szczególnie do współpracy zapraszamy Kluby Ośmiu z kępińskich szkół. Potrzebujemy również dwóch, w miarę doświadczonych mężczyzn do koszenia trawy. Do zobaczenia w sobotę!
Kto chętny na kocert? Zapraszamy.
Ogłoszenia różneMoże ktoś z socjumów ma ochotę na wzięcie udziału w koncercie piosenek i ballad w wykonaniu Piotra Machalicy? To premiera. Wyjazd do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie 29 kwietnia 2018 r. (niedziela). Występ o 19.00. Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej. Przejazd gratis, płacimy tylko za bilety.
W programie piosenki Bułata Okudżawy, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Georgesa Brassensa, Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i innych artystów. Wyruszamy po południu, by mieć czas na wypicie kawy, rozmowy. Zainteresowani ofertą mogą zgłaszać swój udział pod numerem tel. 536 575 512.
Bronisława Przykutowa, z domu Badura - wiesz? znasz?
Listy Nadszedł mail na konto administracyjne serwisu:
[quote] Szanowni Państwo


W związku z pracami nad słownikiem delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (3-5.12.1918), poszukujemy informacji o delegatce z pow. sycowskiego - Bronisławie Przykutowej, z domu Badura. Poniżej zamieszczamy informacje, które do tej pory zebraliśmy z różnych źródeł:


Bronisława Przykutowa była córką pastora, Jerzego Badury, proboszcza parafii ewangelickiej w Międzyborzu, znanego obrońcy języka polskiego i publicysty, który był określany mianem „ostatniego polskiego pastora na Dolnym Śląsku". Przykutowa, wraz z bratem, Kazimierzem Badurą, w czasie I wojny światowe rozprowadzała polskie książki i prasę. W 1919 r. Przykutowa wraz z mężem, Franciszkiem Przykutą, brali udział w konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie przedstawiali dowody na poparcie tezy o polskości pow. sycowskiego i namysłowskiego. Na podstawie tych materiałów zadecydowano o przyłączeniu przygranicznych miejscowości z tych powiatów do Polski bez plebiscytu [informacje z artykułu F. Piaseckiego i Ł. Kamińskiego, Pastor Jerzy Badura w setną rocznicę śmierci"]. O Przykutowej wspomina też Anna Barbara Kołodrubiec w pracy doktorskiej „W obronie ojczyzny i wiary. Żołnierze Armii Krajowej na terenie powiatu oleśnickiego i sycowskiego w latach 1942-1956: „w 1919 r. niemiecki Volksrat w Międzyborzu doprowadził do bojkotu księgarni Przykutów, by następnie rodzinę aresztować i osadzić w więzieniu w Oleśnicy, oddając ją do dyspozycji oleśnickiej prokuraturze". Zostali oni potem wygnani i udali się do Kępna. Krótką informację o Bronisławie i Franciszku Przykutach znalazłam także na stronie Państwa Stowarzyszenia.


Zwracam się zatem do Państwa, czy posiadają może Państwo jakieś jeszcze informacje odnośnie tej delegatki i czy mogliby Państwo nam je udostępnić?




Pozdrawiam serdecznie


Joanna Wałkowska

Pracownik ds. projektów

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk


http://ptpn.poznan.pl

https://www.facebook.com/PTPN1857[/quote]

Osoby posiadające jakieś informacje w tym temacie prosze o wypowiedz (np komentarz, ew kontakt
Zebranie organizacyjne
Akcje socjum Dnia 20 października 2017 o godzinie 20:00 w restauracji Biesiada odbędzie się zebranie wszystkich zainteresowanych pomocą i wsparciem przy organizacji Nabożeństwa Ekumenicznego na Kępińskich Cmentarzach oraz Spotkaniem na Styku Kultur, Religii i Czasów.
Wizyta Bachów
Polecamy Zainteresowanych przebiegiem wizyty wnuków Józefa Bacha w Rychtalu, na Pólku i w Kępnie informuję, że we wczorajszym wydaniu Tygodnika Kępińskiego jest artykuł poświęcony tej wizycie. Na stronie internetowej parafii w Rychtalu można obejrzeć więcej zdjęć z tej wizyty a w zakładce "Rychtalscy organmistrzowie" przeczytać więcej o tych właśnie organmistrzach.
Wizyta Bachów
Zainteresowanych przebiegiem wizyty wnuków Józefa Bacha w Rychtalu, na Pólku i w Kępnie informuję, że we wczorajszym wydaniu Tygodnika Kępińskiego jest artykuł poświęcony tej wizycie. Na stronie internetowej parafii w Rychtalu można obejrzeć więcej zdjęć z tej wizyty
a w zakładce Rychtalscy organmistrzowie przeczytać więcej o tych właśnie organmistrzach.
Zapraszamy na rajd rowerowy
Stowarzyszenie Rowerzyści! Cykliści! Poszukiwacze przygód! Rozmiłowani w Ziemi Kępińskiej! Zgodnie z zapowiedziami lato będziemy żegnać na rowerach! Na początku wakacji odbyliśmy rajd (organizowany przez KOK i TMZK) pt. „Witamy Lato”, tym razem przyszedł czas na lata pożegnanie. Zapraszamy Was więc na rajd zatytułowany „Pożegnanie Lata” tym razem organizowany również przez Kępiński Ośrodek Kultury, ale we współpracy ze Stowarzyszeniem Socjum Kępno i Okolice.
Nasz rajd startuje 20 sierpnia 2017 o godzinie 10:00 z budynku Kępińskiego Ośrodka Kultury na ul. Broniewskiego 5. Jadąc „Florianką” i fragmentem Przesieki Rychtalskiej udajemy się przez Żurawiniec i Remiszówkę do Gierczyc, do miejsca w którym przez długi okres czasu mieszkała Friederike Kempner, chyba najbardziej znana poetka Ziemi Kępińskiej, która była Żydówką i tworzyła w j. niemieckim. Stamtąd udajemy się do Drożek i wjeżdżamy na Szlak Granicy Reliktowej, który został kilka lat temu wytyczony przez Socjum. Wjeżdżamy w Województwo Opolskie i udajemy się Głuszyny, gdzie o starych granicznych słupach opowie nam Mateusz Olejniczak, będący znawcą tego tematu. Po przejechaniu kilku kilometrów cofamy się o jakieś sześćset lat i odwiedzamy kościół, który został ufundowany jako wotum za ocalenie życia w Bitwie pod Grunwadem przez jednego z rycerzy walczących przeciwko Władysławowi Jagielle i Zawiszy Czarnemu. (aktualnie organizujemy możliwość wejścia do środka, bądźmy dobrej myśli).
Dwadzieścia pięć kilometrów za nami, przejeżdżamy Drogę Krajową nr 39 i dojeżdżamy do Woskowic Małych, gdzie może uda nam się wejść do kościoła pochodzącego z XVII wieku, zza płotu będziemy mogli obejrzeć założenie pałacowe, w którego centrum znajduje się, no właśnie, tego dowiecie się na rajdzie.
Udając się w stronę Proszowa, gdzie znów obejrzymy słupy graniczne byłej granicy oddzielającej Śląsk od Wielkopolski a przede wszystkim Polskę od Niemiec wjedziemy znów do naszej kochanej Wielkopolski. Być może, jeżeli pozwoli na to pogoda uda nam się zobaczyć kominy oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów Elektrowni Opole. Następnie poprzez Krzyżowniki, Sadogórę (stąd to jest widok! Jak się ma szczęście to widać i Ślężę i Sudety!) dojedziemy do Zgorzelca gdzie znów wjedziemy do Przesieki Rychtalskiej by udać się do najbardziej znanej, dziś już nieistniejącej leśniczówki „Wesoła”, gdzie znajdziemy czas na dłuższą przerwę i konsumpcję kiełbasy z grilla. Stamtąd, poprzez Łękę Mroczeńską i Grębanin wrócimy do Kępna.
Zapisy do piątku, koszt 10 zł (ubezpieczenie, napoje, kiełbasa), podczas rajdu będzie nas eskortował Łukasz Kozica w swoim samochodzie, wszystkich serdecznie zapraszamy!

Trasa Rajdu "Żegnamy Lato"
20 sierpnia 2017
Odprawa: godzina 10:00
KOK ul. Broniewskiego 5
Kępno-Żurawiniec-Remiszkówka-
Drożki-Głuszyna-Baldwinowice
Woskowice Małe- Proszów-
Sadogóra-Krzyżowniki-Zgorzelec-
Wesoła (grill)- Łęka Mroczeńska-
Grębanin-Kępno
Długość: około 55km
Wizyta wnuków Józefa Bacha w Rychtalu
Zaproszenia na imprezy w regionieInformuję, że w sobotę 19 sierpnia o godz.12.00 w Rychtalu, na budynku dawnego zakładu organmistrzowskiego przy ul. Strumykowej 12 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca wszystkich organmistrzów którzy w Rychtalu budowali organy. Tablica została wykonana z inicjatywy ks.proboszcza Mariusza Białobłockiego. Na tej uroczystości obecni będą wnukowie
Józefa Bacha, ostatniego właściciela tego zakładu. Przedtem obejrzą rychtalski kościół i organy. W planach jest także wizyta w kościele na Pólku i w Kępnie.
Kolejna środowa akcja!
Akcje socjum Zapraszamy na kolejną środową akcję prac porządkowych na cmentarzu ewangelicko augsburskim w Kępnie.
Akcję rozpoczynamy w środę 12 lipca o godzinie 15:00.
Podczas akcji będziemy kosili trawę, wypalali pnie pozostałe wśród traw, oczyścimy i zaplanujemy sierpniowe działania związane z odbudową muru i wytniemy jedno suche drzewo. Do zobaczenia w środę!
Akcja na cmentarzu Kępnie
Akcje socjum Zapraszamy na akcję sprzątania cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Kępnie.
Akcja odbędzie się w środę, rozpocznie się o godzinie 15:00, po akcji możliwa integracja, wszystkich serdecznie zapraszamy.
Walne zebranie sprawozdawcze
Stowarzyszenie Jest nam miło poinformować, że w dniu 28 czerwca, w środę o godzinie 20:00 w Restauracji Biesiada odbędzie się walne sprawozdawcze zebranie członków Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice.
Podczas zebrania nie tylko podsumujemy naszą działalność, ale także omówimy plany na drugą połowę 2017 roku, oraz perspektywy działalności naszego stowarzyszenia w przyszłości.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Kępno.Ratusz.
· Organy w Trębaczowie
· Jest sprawa.
· Czy ktoś wie....
· Historia Baranowa.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,508,753 unikalne wizyty