Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 9


· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,332
· Najnowszy użytkownik: piotr placzkowski
Losowa fotografia
Remont Starostwa Powiatowego
Remont Starostwa Powiatowego
Kępno - ul. T.Kościuszki
Szybkie linki
Bronisława Przykutowa, z domu Badura - wiesz? znasz?
Nadszedł mail na konto administracyjne serwisu:
==================================
Szanowni Państwo


W związku z pracami nad słownikiem delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (3-5.12.1918), poszukujemy informacji o delegatce z pow. sycowskiego - Bronisławie Przykutowej, z domu Badura. Poniżej zamieszczamy informacje, które do tej pory zebraliśmy z różnych źródeł:


Bronisława Przykutowa była córką pastora, Jerzego Badury, proboszcza parafii ewangelickiej w Międzyborzu, znanego obrońcy języka polskiego i publicysty, który był określany mianem „ostatniego polskiego pastora na Dolnym Śląsku". Przykutowa, wraz z bratem, Kazimierzem Badurą, w czasie I wojny światowe rozprowadzała polskie książki i prasę. W 1919 r. Przykutowa wraz z mężem, Franciszkiem Przykutą, brali udział w konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie przedstawiali dowody na poparcie tezy o polskości pow. sycowskiego i namysłowskiego. Na podstawie tych materiałów zadecydowano o przyłączeniu przygranicznych miejscowości z tych powiatów do Polski bez plebiscytu [informacje z artykułu F. Piaseckiego i Ł. Kamińskiego, Pastor Jerzy Badura w setną rocznicę śmierci"]. O Przykutowej wspomina też Anna Barbara Kołodrubiec w pracy doktorskiej „W obronie ojczyzny i wiary. Żołnierze Armii Krajowej na terenie powiatu oleśnickiego i sycowskiego w latach 1942-1956: „w 1919 r. niemiecki Volksrat w Międzyborzu doprowadził do bojkotu księgarni Przykutów, by następnie rodzinę aresztować i osadzić w więzieniu w Oleśnicy, oddając ją do dyspozycji oleśnickiej prokuraturze". Zostali oni potem wygnani i udali się do Kępna. Krótką informację o Bronisławie i Franciszku Przykutach znalazłam także na stronie Państwa Stowarzyszenia.

Zwracam się zatem do Państwa, czy posiadają może Państwo jakieś jeszcze informacje odnośnie tej delegatki i czy mogliby Państwo nam je udostępnić?


Pozdrawiam serdecznie
Joanna Wałkowska
Pracownik ds. projektów
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

http://ptpn.poznan.pl
https://www.facebook.com/PTPN1857
==================================

Osoby posiadające jakieś informacje w tym temacie proszę o wypowiedź (np komentarz, ew kontakt)
Komentarze
2 #8 Mustava 12/04/2018 07:12   
Pani Joanna
Bardzo dziękuję za informacje.

Wink
80 #7 Bralin 08/04/2018 21:29   
Proponuję zgłosić się do regionalistów z Sycowa, np. skupionych w Rodzinie Kolpinga. To pewnie temat im bardzo bliski.
132 #6 madzik83 02/04/2018 22:59   
Widnieje na liście cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Podano taką datę śmierci: 08-10.1944 r. (dziwny zapis), miejsce zgonu Warszawa Śródmieście Północ
Adres: ul. Śliska 56 Warszawa. Podano tam datę ur. ok. 1878 r.
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

A tu link do aktu zgonu ojca pani Bronisławy:
http://www.szukajwarchiwach.pl/11/717/0/3/116/str/1/1/15/fP1MCdwILeZhBKTtX1xMkA/#tabSkany
132 #5 madzik83 02/04/2018 22:12   
Pani Przykutowa prowadziła w Kępnie Agencję gazet na Al. Marcinkowskich (kiosk) - "Nowy Kurjer" nr 219 z dn. 23 września 1931 r.

http://pawlowx.blogspot.com/2015/12/monografia-historyczna-pawowa-i-okolic.html

Na tym blogu znajduje się fotografia B. Przykutowej zrobiona w 1937 r. w Kępnie

"Przynależność państwa ziemi sycowskiej i namysłowskiej była poruszana na konferencji pokojowej w Paryżu w trakcie debaty nad zachodnimi granicami Polski. Strona polska domagała się włączenia ich w całości do państwa polskiego. W staraniach tych brała udział delegacja polska na której czoło wybijali się Franciszek Przykuta i Kazimierz Badura, obaj z Międzyborza. Zabiegi te mimo, że wstępny projekt postanowień terytorialnych konferencji pokojowej z marca 1919 r. zakładał pozostawienie ziemi sycowskiej i namysłowskiej w granicach państwa niemieckiego, zostały uwieńczone częściowym powodzeniem, gdyż ostateczny tekst traktatu pokojowego postanowił przyłączenie do Polski około 80 wsi powiatów sycowskiego, namysłowskiego i górowskiego. Niezależnie od tego traktat przewidywał przeprowadzenie plebiscytu w części powiatu sycowskiego.

Postanowienia traktatu wersalskiego wywołały ostrą i nie przebierającą w środkach kontrakcję ze strony niemieckiej. W Międzyborzu czynniki niemieckie zastosowały bojkot sklepów Przykutów i Badurów i zagroziły nawet więzieniem temu , kto by kupował w ich sklepach.

Gdy te środki okazały się nieskuteczne Grenzschutz /niemiecka organizacja militarna obrony granic / aresztował rodzinę Przykutów, pod zarzutem zdrady stanu. "

(http://www.dziadowakloda.pl/content.php?mod=sub&cms_id=73&lang=pl&p=p1&s=s7)
132 #4 madzik83 01/04/2018 23:45   
W Archiwum Akt Nowych pod sygnaturą 2/515/0/4/219 przechowywany jest Memoriał dotyczący granicy polsko - niemieckiej w powiecie sycowskim (Przykuta F.) (jest to maszynopis)
Może się przydać w opracowaniu tematu ;-)
132 #3 madzik83 01/04/2018 23:30   
"Pierwszy numer "Nowin" zaprezentowano uczestnikom Zjazdu ewangelików - Polaków, który odbył się w Poznaniu 30 listopada 1924 r. Wzięli w nim udział nie tylko biskup Bursche, córki ks. Jerzego Badury Wanda Przykutowa i Bronisława Badurzanka, ale i wojewoda poznański Bniński oraz profesor Parczewski" Kulisy Wydawnicze "Gazety Mazurskiej" i "Kalendarza dla Mazurów" Emilia Sukertowa-Biedrawina "Komunikaty Mazursko - Warmińskie" nr 3, 1965
132 #2 madzik83 01/04/2018 23:04   
"Pani Przykutowa z Międzyborza zwolniona i wydalona. W czwartek przybyła do Naczelnej Rady Ludowej pani Przykutowa z mężem, bratem i siostrą i opowiadała, że przeczytano jej wydany przez Volksrat w Międzyborzu rozkaz natychmiastowego opuszczenia rodzinnego miasta. Jak wiadomo pani Przykutowa jest członkiem N.R.L. i reprezentuje w niej Polaków-ewangelików. Władze niemieckie aresztowały ją w chwili wypadków poznańskich. Nareszcie więc pani Przykutowa została uwolniona, czego N.R.L. przez dłuższy czas napróżno się domagała, ale równocześnie musiała opuścić dom i dobytek, pozostawiając go na łasce Bożej, sług i obcych ludzi" "Wielkopolanin" nr 15 z dn. 19 stycznia 1919 r.
132 #1 madzik83 01/04/2018 22:44   
"Na sejmie tym (Sejm Dzielnicowy) wybrano przez aklamację Naczelną Radę Ludową, złożoną z 80 osób z Księstwa Prus i Śląska. Należy tu nadmienić, że w tej Radzie zasiadała też córka ś.p. pastora Badury, p.Bronisława Przykutowa, która reprezentowała ruch niepodległościowy nadgranicznych powiatów Śląska Średniego, Sycowskiego, Namysłowskiego i Międzybórzskiego." Przegląd Ewangelickinr 6 z 06 lutego 1938 r.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Herb i flaga gminy ...
· Śląski łabędz i żyd...
· SOCJUM.PL bankrutuje!
· Delegaci wielkopols...
· Kierzenko i okolice
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,379,822 unikalne wizyty