Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA KĘPNO -> Gmina Kępno po 1945 r. -> Olszowa po 1945 r. Poprzednie Następne
Olszowa. Kościół pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej.
Kepno-socjum
Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1266 roku, osada dawała wtedy dziesięcinę biskupowi wrocławskiemu, taka sama dziesięcina tyle, że tym razem z 50 łanów, wymieniana jest w ?Liber fundationis episkopatus Vratislavewsis? w 1305 roku. Kościół parafialny w Olszowie powstał na przełomie XIII i XIV wieku, był wtedy pod wezwaniem św. Mikołaja. Parafia wymieniana jest również w dokumentach z 1553 roku. Świątynia została 11 lipca 1659 roku uposażona przez Jana Szyszkowskiego, kaliskiego sędziego ziemskiego. Jej konsekracji w 1623 roku dokonał biskup sufragan wrocławski, Marcin Kolsdorf. Nowy drewniany kościół został wzniesiony w 1749 roku, a w 1870 roku dobudowano do niego zakrystię.
Podczas reformacji świątynia, należąca do ewangelików, wchodziła w skład parafii baranowskiej, do której składano mesznę, a wierni przyjmowali sakramenty. Z wizytacji przeprowadzanych w latach 1651-1652 wynika, że w Olszowie znajdował się kościół, ale nie było proboszcza, do świątyni dojeżdżali franciszkanie z Ostrzeszowa.
Po Kongresie Wiedeńskim, 3 kwietnia 1824 roku, do parafii przyłączono wioski należące dotychczas do parafii wieruszowskiej: Podzamcze, Kuźnice Skakawską, Mirków, Teklinów i Świbę. W 1922 roku z części parafii olszowskiej utworzono parafię w Podzamczu, do której przyłączono wioski: Podzamcze, Kuźnicę Skakawską, Mirków i Teklinów, zaś 1 lipca 2000 roku Świba stała się samodzielną parafią. Przed II wojną światową ks. Bogumił Bryliński wybudował Dom Katolicki i grotę Matki Bożej z Lourdes.
Drewniany kościół pokryty jest blachą. W latach 1982-1985 został on gruntownie odrestaurowany. Remontu dokonała grupa specjalistów ? górali pod kierownictwem Jana Migela z Bańskiej Dolnej. Świątynia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej jest budowlą, konstrukcji zrębowej, oszalowaną i jednonawową. W ołtarzu głównym znajduje się malowany renesansowy tryptyk z 1595 roku, przedstawiający Ukrzyżowanie z postaciami klęczących fundatorów, zaś na awersach skrzydeł tryptyku widać św. Stanisława Biskupa i św. Elżbietę oraz Chrystusa i Matkę Bożą Bolesną, w zwieńczeniu jest Bóg Ojciec, którego otaczają: Chrystus i Matka Boża, natomiast w predelii widać Ostatnią Wieczerzę.Późnorenesansowy ołtarz boczny - z herbem Ostoja i literami Mikołaja Szyszkowskiego, podkomorzego wieluńskiego - pochodzi z połowy XVII wieku. W jego polach bocznych są obrazy św. Mikołaja i stygmatyzacji św. Franciszka. Parafia posiada rokokową monstrancję z XVIII wieku. Zabytkowy dzwon z 1693 roku - ufundowany został przez Ernesta Wilhelma v. Sahlisch, komendanta twierdzy Breda i odlany przez Zygmunta Göetza we Wrocławiu - zaginął podczas ostatniej wojny. Wieża jest zadaszona namiotowo i zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Nad nawą wznosi się wieżyczka na sygnaturkę.

Dodane przez: mikehopfen
  Ocena: Brak
Data: 16/11/2008 22:35   Komentarzy: 0
Wymiary: 596 x 900 pikseli   Liczba wyświetleń: 879
Rozmiar pliku: 108.71kB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· ACTA
· Dobry dostawca inte...
· Rozkład jazdy BESKID
· Ofiary i uczestnicy...
· Historia Bralina.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,609,659 unikalne wizyty