Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA BRALIN -> Gmina Bralin po 1945 r -> Bralin po 1990 roku Poprzednie Następne
Grodzisko w Bralinie
Kepno-socjum
Grodzisko w Bralinie - arcyciekawe miejsce z historycznego punktu widzenia - godne odpowiedniego zainwestowania w ....... hydrologiczno-ziemny ZABYTEK !
.....
Uzupełniająca w tej galerii fotografia i opis grodziska z XV - XVI/XVII w.:
To nie jest rzeka, to jest FOSA - widoczny fragment szer. ok. 7 m ! Na tym terenie są podmokłe łąki, z tego wynika, że gleba leży na nieprzepuszczającym wodę podłożu gliniastym i widoczny poziom lustra wody stanowi przybliżony poziom wody gruntowej, o czym mieli świadomość już w średniowieczu budowniczowie grodziska; za fosą widoczna linia średniego napięcia, na prawo pastwisko, na lewo owalny "półwysep" (pierwotnie wyspa śródlądowa, prawdopodobnie ze zwodzonym mostem)
o gabarytach: 60 x 55m (ok. 2500 m2) i wyniesieniu ok. 1,5 m ponad otaczający teren (nagromadzona ziemia z kopania fosy), wewnątrz wgłębienie o średnicy kilku metrów - prawdopodobnie był to wewnętrzny zbiornik wody o tym samym poziomie lustra, co w fosie (takie "naczynia połączone") - na okoliczność oblężenia, czyli i do picia i do gaszenia roznieconych pożarów przez najeżdżców w czasie walk, bowiem prawdopodobnie fortyfikacja, palisada była drewniana):
- linki o bralińskim grodzisku i link wikipedii:
https://bralin24.wordpress.com/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grodzisko_(archeologia)
link o grodziskach - w tym kępińskim z XI-XII wieku:
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,2,-1,-1,-1,-1,-1,grodzisko średniowieczne.html
.....
PS. aktualny dość wysoki poziom wody gruntowej mimo braku opadów w regionie od kilku tygodni (poziom wody pod pastwiskiem nieco w oddali od grodziska, jest nieco wyższy, woda do zbiornika wodnego zlewa się z wyższego pułapu,
a nie odwrotnie :-)))
Najstarsi Braliniacy mawiają: "jak brakowało wody w Bralinie ...tu zawsze była" .... czyli można rzec, że do dziś jest to:
"BRALIŃSKA OAZA"

z pozdrowieniami i majowe foto AD 2018
Braliniak

Dodane przez: Braliniak
  Ocena: Brak
Data: 28/05/2018 22:50   Komentarzy: 4
Wymiary: 2272 x 1704 pikseli   Liczba wyświetleń: 1649
Rozmiar pliku: 1.21MB     
      
   
Komentarze
2377 #4 wielkopolanin09 23/02/2019 19:40   
Świetny opis, widać że autor się napracował
8 #3 sirena32 01/06/2018 17:01   
Spotkałam się też z nazwą tego miejsca -encla
2324 #2 Braliniak 01/06/2018 16:33   
Insel - w Bralinie potocznie mawiają na to grodzisko (czyli z niemiecka na polski - wyspa), wysokie podmokłe trawy - raj dla żmiji, kleszczy...i byków rogatych
smutny
2324 #1 Braliniak 30/05/2018 22:48   
Zapis z historii Bralina o Grodzisku od połowy XV w. do przełomu XVI/XVII w. - czyli w latach 1450 - 1600 (szacunkowo ok.150 lat czynnego istnienia, jako dworu obronnego)
http://www.kepnosocjum.pl/forum/viewthread.php?thread_id=341
tak ładnie pisze się "Grodzisko" - zabytek itd. - a łączność z historią ? - dlaczego taki dwór tutaj i w takim zamierzchłym czasie? - to już są braki w zapisach - nie wiadomo po co i na co powstał.....a były przyczyny......
.....
cytat z broszury Henryka Tyszkiewicza pt. "Dzieje Powiatu Kępińskiego":
..."Zupełnie inaczej potoczyły się losy ziemi bralińsko-rychtalskiej. Dnia 24 marca 1335 r. posłowie króla Kazimierza Wielkiego podpisali w Trenczynie akt, w którym Polska zrzekłą się praw politycznych do księstw śląskich....Gdy w 1425 r. husyci umocnili się w Czechach, wtedy zaczęli napadać na Śląsk, pragnęli wzbogacić się kosztem śląskich miast i klasztorów. Tylko książe śląski Bolko V opolski czynnie popierał husytów. Natomiast książęta oleśniccy znaleźli się w obozie Króla Zygmunta Luksemburskiego, przeciwnego husytom. Księstwo oleśnickie boleśnie odczuło najazd husytów latem 1432 r.
Tuż po wojnach husyckich na Śląsku doszło do zbrojnej rywalizacji o tron czeski między królem Albrechtem Habsburgiem, a Jagiellonami. Wojska króla Władysława III Warneńczyka i Kazimierza Królewicza jesienią 1438 r. spaliły Mnichowice.
Niespokojne czasy sprzyjały aktywności różnych grup rozbójniczych. Miejscem ich wypadów stał się zamek Wierzbiętów w Kępnie, leżący tuż przy granicy. Zajęty on został w 1455 r. przez Morawianina Jerzego Stosza, którego wspierali Polacy Jan i Mikołaj Świeborowscy".... - koniec cytatu
.....
cytat z broszury Hanysa Rybarka pt. "Bralin" z 1936 r.:
..."Miasteczko Bralin, jako najdalej wysunięta miejscowość przy granicy śląskiej z ówczesną Polską, było z tego powodu bardzo często widowiskiem wrogich porachunków pomiędzy dziedzicami z tej i drugiej strony. Awanturników dziedziców mieszkało pełno po obu stronach granicy. Z powodu bitwy pod Byczyną dnia 24 stycznia 1588 r. przekroczyły obce wojska granicę Śląska i dały się we znaki tutejszej ludności. W r. 1598 napadła szlachta polska na dobra ks. sycowskiego, a byli to Abraham Węgierski, pan na Mikorzynie i brat jego, Stanisław, pan na Myślniewie. W latach 1609 i 1611 dali o sobie słyszeć Jan Górski na Rojewie i Jan Doruchowski z Doruchowa. Na śląskiej stronie słynęli z owych awantur hrabiowie Kuszbachy, Assenheimery i inni. Nie dość, że plądrowano lasy i stawy księcia sycowskiego, ale zabierano i ludziom żniwa, bydło itp. Gdy na bralińskich łąkach "Dzielnicach" pasano nocą konie i bydło, to często zdarzały się kradzieże. Jednak, gdy takiego złoczyńcę schwytano, to go na bralińskim rynku ukarano chłostą, a następnie umaczano w smole i posypano pierzem. Potem wypędzono go ku uciesze gawiedzi z miasta"... - koniec cytatu.
.....
Dla przypomnienia jeszcze raz - jeno niewtajemniczonym:
Śląsk (wówczas bez podziału na Górny i Dolny) z Bralinem, w latach ok. 990 -1335 był w granicach Polski (1-sza wzmianka o Bralinie w bulli Papieża Innocentego II z 1136 r.). Od 1335 r. - po układzie w Trenczynie oddania Śląska przez Króla Kazimierza Wielkiego Czechom -
Bralin był w granicach Czech (do 1526 r.), Austrii (do 1740 r.) i Prus/Cesarstwa Niemiec/Republiki Weimarskiej (do 1920r.).
Bralin doświadczał zmian granic i państwowości, ale NARÓD trwał ze swym językiem polskim na "obczyźnie" przez 585 lat !.....aż do przywrócenia do Polski w 1920 r. Traktatem Wersalskim (jak pisał inny kronikarz - przed 1920 r. narodowości polskiej było ponad 50%).
.....
A na finał link z rysunkiem przykładowej palisady, bramy i mostu nad fosą grodziska w Wałczu. Czy tak było w bralińskim grodzisku? :
http://images8.fotosik.pl/458/4027442e05010272med.jpg
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Borek
· Opublikowanie prac ...
· Powiatowe Koło Leśn...
· Legenda o Koziorycach
· Krążkowy
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,404,843 unikalne wizyty