Zobacz temat
 Drukuj temat
Mieszkańcy powiatu zamordowani w Lasach Winiarskich
Seba
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2012 12:19
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

Mailuję ostatnio ze swoim 80-letnim Wujkiem, ostatnim seniorem z rodziny po mieczu.
Dzisiaj dostałem od niego maila. Oto jego fragment:
Ja mam film jaki nakręciłem w 1991 roku z ostatnim z rodu z LYKÓW Piotrem, który opowiada o całej historii rodzenstwa to jest 12 osób. Jedną z nich jest ALBINA ŁAMASZ (siostra mojej Mamy), która była nauczycielką w Szklarce Mielęckiej i jako patriotka została rozstrzelana na początku wojny w Lasach Winiarskich k.Kalisza. W Kępnie jest tablica pamiątkowa. Film ten moj ma 115MB i ostatnio go przesyłałem Skypem (ponad godzinę). Może będzie lepiej jak go nagram na płytę i mogę go Tobie wysłać.

W tym momencie czekam na filmik. Jednak zaintrygowała mnie sprawa mordowania nauczycieli z naszego powiatu w lasach winiarskich. Słyszałem o tej historii już kilka lat temu, jednak chciałem się upewnić przed zamieszczeniem informacji.
Czy ktoś z Was wie więcej na temat osób z naszego powiatu, które zginęły w ww. lasach? Jeśli tak, to czy znana jest przybliżona liczba osób, które w ten sposób zginęły? Tak naprawdę oczekuję jakiejkolwiek, nawet najdrobniejszej informacji na ww. temat.

Edytowane przez Seba dnia 21-03-2012 22:35
 
efkama
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2012 17:07
Awatar

Postów: 1521
Data rejestracji: 29.06.10

Być może ma to związek z operacją Tannenberg ?
http://www.kepnos...#post_4020
 
http://kepnosocjum.pl
Seba
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 21-03-2012 22:39
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

Być może. Zapytam się o to w kolejnym mailu. Pewnie filmik coś wyjaśni. Jednak naprawdę nie spotkałem się z informacjami, aby osoby z naszego powiatu były mordowane w Lasach Winiarskich.
Dlatego tak bardzo zaskoczyło mnie dokładne określenie miejsca egzekucji.
Napisano: 15-03-2012 17:48

EDIT: 21.03.2012 22.43
Pewną wzmiankę znalazłem na stronie ś.p. Henryka Tyszkiewicza.
W obozach i więzieniach zginęli urzędnicy państwowi i działacze społeczni: Władysław Domagała i Franciszek Józefiak z Kępna, Seweryn Schulz z Drożek, Michał Sikora z Perzowa, Teodor Wiener z Jeleniej Głowy, Jan Wiman z Lasek. Nauczyciele: Stanisław Jończak z Kuźnicy Trzcińskiej, Michał Karaszewicz - Tokarzewski z Kępna, Piotr Kotowski z Wodzicznej, Jan Mądry z Mikorzyna, Albina Łamasz ze Szklarki Mielęckiej, Bogdan Sowiński z Kępna, Tomasz Stanisławski z Kuźnicy Słupskiej, Ludwik Schulz z Bralina, Roman Kasprzak z Rychtala

Niestety to wszystko. może ktoś posiada jakieś inne informacje na ten temat. Naprawdę zaintrygował mnie fakt mordowania mieszkańców naszego powiatu w okolicach Kalisza.
Dodatkowo ciekawy jestem, czy jeszcze któryś z nauczycieli zginął we wspomnianych lasach.

Edytowane przez Seba dnia 21-03-2012 22:41
 
zlasu
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 05-04-2012 12:17
Awatar

Postów: 38
Data rejestracji: 09.02.11

Ciekawy plik do pobrania w plikach

Komentarze historyczne: Trzy dni terroru. Pierwsze planowe masowe egzekucje w Wielkopolsce

http://www.dailym...iel_music#
 
http://www.dailymotion.com/video/xe47t5_brune-rupt
Mustava
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 05-04-2012 12:28
Awatar

Postów: 1737
Data rejestracji: 28.05.10

 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Antoni Bajerlein
· "WARSZYC"
· Kępno.SP nr.1.
· Namysłaki
· 10 listopada 1806. ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,621,788 unikalne wizyty