Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 3


· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,332
· Najnowszy użytkownik: piotr placzkowski
Losowa fotografia
Wnętrza gorzelni w Torzeńcu
Wnętrza gorzelni w Torzeńcu
Torzeniec (pow. ostrzeszowski)
Szybkie linki
Synagoga - prace Katarzyny Kuch

W historii Kępna są takie miejsca, które niegdyś ludne, często pełne przepychu i splendoru ogniskowały w sobie życie całej społeczności – a dziś nie istnieją albo w niczym nie przypominają swojej dawnej świetności. Bezpowrotnie utraciliśmy wiele takich miejsc – nie mamy zamku stojącego na tzw Kopcu, nie ma już wiatraków z Górki Wiatrakowej, a o dworze właścicieli Kępna wszyscy zdążyli zapomnieć. Jedym z takich miejsc jest nasza kępińska synagoga. Gdyby zrobić plebiscyt na najcenniejszy, najbardziej wartościowy zabytek w naszym mieście pewnie wygrałaby w nim właśnie nasza synagoga. Dlaczego więc miejsce to, wydające się być dzisiaj tylko szkieletem zamierzenia architektonicznego, murami i dachem zamysłu tętniącego kiedyś życiem - nijak nie przypomina tego czym było kiedyś? Na te pytania wszyscy znają odpowiedź – nie oszczędziła ani Kępińskich Żydów ani synagogi historia, a proza dnia dzisiejszego – brak środków finansowych na odbudowanie obiektu, będącego już własnością naszej gminy dopełnia współczesnego obrazu tego miejsca.
Wszyscy też chyba żywimy nadzieję, że jeszcze kiedyś, może za kilkadziesiąt lat najpiękniejsza klasycystyczna synagoga w Wielkopolsce, co to dużo pisać – perła wśród budynków naszego miasta – zostanie odnowiona i stanie się miejscem użyteczności publicznej.
Nawiązując do utraconych bezpowrotnie zwykłych ludzkich losów, utraconego kulturalnego bogactwa, języka, religii i obyczaju prezentujemy z wielką radością kilka, ale jakże cennych zdjęć przedstawiających naszą synagogę kiedyś. Najcenniejsze ze zdjęć pochodzi z samego muzeum narodowego w Jerozolimie. Uzupełnieniem zdjęć niech będzie praca pt. : „Synagoga w Kępnie”.
Nawiązując zaś do przyszłości i możliwego wykorzystania budynku synagogi prezentujemy pracę magisterską poświęconą adaptacji budynku synagogi dla celów naszej społeczności.
Wszystkie prezentowane materiały łączy jedno – zostały nam dostarczone przez kępniankę – Katarzynę Kuch, autorkę obu prezentowanych prac oraz osobę, której udało się dotrzeć do tak ciekawych zdjęć.
Miłej lektury.


Praca dyplomowa (magisterska)
Praca licencjacka




Autorka prac - Katarzyna Kuch.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
44,369,037 unikalne wizyty