Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Stanisław Ramza
Kepno-socjum
Urodził się 28 marca 1927 roku w Mroczeniu. Był bardzo uzdolniony muzycznie. Bez niczyjej pomocy nauczył się nie tylko zapisu nutowego, lecz także gry na skrzypcach, mandolinie, akordeonie i tak rzadkim instrumencie, jakim jest piła. Muzyczne zdolności i społecznikowska natura sprawiły, że już w pierwszych latach po wojnie prowadził w Mroczeniu świetlicę wiejską.
W ramach jej działalności utworzył zespoły: śpiewaczy, muzyczny i taneczny, które później połączyły się w jeden młodzieżowy zespół, który grał, śpiewał i tańczył. W swoim repertuarze miał ludowe pieśni i tańce polskie, czeskie i rosyjskie.
O jego świetności i zasługach niech świadczy fakt, że zespół zdobywał trzykrotnie nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz to, że przyznano mu na stałe przechodni proporczyk tegoż Ministerstwa. Sukcesy zespołu muzycznego zachęciły Stanisława Ramzę do rozszerzenia repertuaru. Postanowił bowiem opracować widowisko regionalne pod nazwą Wesele Mroczeńskie , oparte na oryginalnych materiałach w postaci tańców, przyśpiewek, przemówień i strojów ludowych. Trzeba było zebrać to wszystko, co zachowało się jeszcze wśród starszych mieszkańców Mroczenia, Joanki, Łęki Mroczeńskiej i Żurawińca.
Przez wiele jesiennych i zimowych wieczorów Stanisław Ramza wędrował po wsiach z nieodłączną mandoliną. Z benedyktyńską wprost cierpliwością zapisywał przemowy weselne, notował na pięcioliniach melodie, rozpytywał.
W całości Wesele Mroczeńskie zostało pokazane w 1960 roku w Kępnie z okazji obchodów 300-lecia nadania miastu praw miejskich.
Dorobek artystyczny Kolberga spod Kępna (tak Stanisława Ramzę nazwał Franciszek Kirło - Nowaczyk) został częściowo wykorzystany przez Józefa Majchrzaka, który zamieścił w swoich śpiewnikach niektóre pieśni.
Stanisław Ramza zmarł nagle 4 kwietnia 1991roku pozostawiając po sobie jedyne w swoim rodzaju dzieło, jakim jest Wesele Mroczeńskie .
źródło: www.interklasa.pl/portal/dokumenty/r095/


Dodane przez: gratia79
  Ocena: Brak
Data: 09/09/2009 11:20   Komentarzy: 1
Wymiary: 170 x 237 pikseli   Liczba wyświetleń: 1961
Rozmiar pliku: 5.37kB     
      
   
Komentarze
6 #1 Dominik Makosch 09/09/2009 14:08   
b. ciekawe
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Legenda o dziewczyn...
· Turkowy
· Piaski.
· ACTA
· Powstanie Wielkopol...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,364,407 unikalne wizyty