Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Jerzy Wojciechowski
Kepno-socjum
20 stycznia 2018 r. zmarł Jerzy Wojciechowski, archeolog, regionalista, wieloletni dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. Był erudytą i pasjonatem historii Kępna.
Jerzy Wojciechowski urodził się 24 sierpnia 1953 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Filozoficzno-Historyczny na kierunku archeologia Polski i powszechna. W latach 1979 – 1982 był konserwatorem zabytków archeologicznych w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. W latach 1982-1989 kierował Muzeum Regionalnym PTTK w Kępnie.
W latach 1990 – 2013 był dyrektorem Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego w Kępnie. Był wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej oraz honorowym członkiem Kępińskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
Przeprowadził samodzielne prace badawcze: w latach 1980-1989 na cmentarzysku kultury łużyckiej i hamburskiej w Mechnicach; w 1990 roku w grębanińskim dworze obronnym z XVI wieku; w 1995 prowadził badania kępińskiej dzielnicy żydowskiej; w latach 2007-2008 badał wielokulturową osadę w Mikorzynie, zaś w latach 2009-2010 przeprowadził prace badawcze na kępińskim Rynku.
Za Jego sprawą do kępińskiego muzeum trafiły eksponaty o wielkiej wartości historycznej, dokumentujące przeszłość regionu. Wśród najważniejszych znalazły się znaleziska archeologiczne, pochodzące z samodzielnych prac badawczych, datowane od paleolitu do średniowiecza, jak również eksponaty dotyczące dziejów kępińskiego rzemiosła, Strzeleckiego Bractwa Kurkowego oraz kolekcje malarstwa współczesnego, w tym dzieła Tadeusza Piotra Potworowskiego. To dzięki Jego staraniom utworzono nową ekspozycję stałą prezentującą życie codzienne mieszczan kępińskich. Był autorem i współautorem wielu wystaw czasowych, cyklicznie prezentowanych w kępińskim muzeum.
Jerzy Wojciechowski miał ogromny wpływ na rozwój działalności muzeum jako instytucji i rozpowszechnianie wiedzy o historii regionu kępińskiego. Prowadził aktywne działania związane z obchodami 700-lecia podpisania Umowy Kępińskiej oraz 350-leciem nadania Kępnu praw miejskich. Doskonale znany czytelnikom „Tygodnika Kępińskiego” i słuchaczom Radia „Sud”, którym z zaangażowaniem i wnikliwością prezentował lokalną historię. Tą pasją potrafił zarażać dzieci i młodzież. Dzięki miłości do archeologii, lokalnej historii i do muzyki był zawsze młody duchem i taki pozostanie w naszej pamięci (www.um.kepno.pl).

Dodane przez: amalina
  Ocena: Brak
Data: 23/01/2018 12:09   Komentarzy: 1
Wymiary: 1580 x 1311 pikseli   Liczba wyświetleń: 1568
Rozmiar pliku: 493.48kB     
      
   
Komentarze
469 #1 amalina 23/01/2018 12:27   
Pamiętam Go jako bardzo bezpośredniego i uczynnego człowieka. Jako dyrektor muzeum przyjął mnie "z marszu" i udzielił konkretnych wskazówek w moich poszukiwaniach historycznych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Mielęcin.
· Olimp (Organizacja)
· Gdzie to jest? tzw....
· Układ 1282
· Prawa autorskie a "...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Józef Gomoliński z Kozy Wielkiej, powstaniec wielkopolski z żoną Marianną
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,388,716 unikalne wizyty