Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA BRALIN -> Pólko - Kościół NMP dawniej ... Poprzednie Następne
"Wnętrze kościoła Matki Boskiej w Pólku"
Kepno-socjum
Taki jest tytuł na odwrocie oryginalnej czarno białej widokówce, nieopublikowanej dotąd w "Kepnosocjum", z dodatkowym zapisem: "Drukarnia Spółkowa w Kępnie - 690 - 7K 26" - czyżby 690 egzemplarzy i z 1926 r. ? - bo tego typu skróty istnieją na innych widokówkach i oznajmiają o nakładzie i roku produkcji.
Jakość widokówki - z nieco grubszego matowego papieru na miarę możliwości drukarni kępińskiej w odrodzonej 2 RP (ta sama technologia, co opublikowane już na "Kepnosocjum" widokówki kościołów w Kępnie i Bralinie).
.....
Jaki widać widokówka ukazuje centralną część kościoła, z ołtarzem Matki Boskiej w punkcie centralnym (na lewo jeden z 4 słupów środkowych to wykazuje), obecnie ołtarz jest przesunięty bardziej do niewidocznego za nim słupa "wschodniego", umożliwiając w ten sposób zgromadzenie większej ilości wiernych przed ołtarzem.
W następnej odsłonie będzie ta widokówka obok aktualnego zdjęcia, będzie można porównać zmiany.
Dla niewtajemniczonych; cały kościół został wyremontowany, szczególnie w latach 80-tych i uratowany przed dalszym zniszczeniem, szczególnie wskutek wilgoci, doprowadzającej do postępującej korozji elementów przyziemnych. Aby go wyremontować najpierw został w sposób inżynierski całkowicie podcięty ze wstawieniem wielu prostych podnośników hydraulicznych, a następnie podniesiony do góry o kilkadziesiąt cm, z widocznymi słupami podtrzymującymi, wraz z innymi przyściennymi, sklepienie kubełkowe! Dokładny opis w n/w opracowaniach o historii kościoła, architekturze, jego wyposażeniu, duchownych, wiernych i remontach, w tym także jakże ważnych ludziach - rzemieślnikach i nadzorujących budowlańcach pod nadzorem z kolei konserwatorów zabytku:
1. Hanys Rybark rolnik - "Bralin" - 1936
2. Edward Józef Kuś - "Kościół odpustowy NMP "Na Pólku" pod Bralinem - 1991 r.
3. Kazimierz Ilski - "Kościół Na Pólku pod Bralinem" - 2003 r.
4. Hanys Rybark rolnik - "Bralin" - reprint z uzupełnieniami Jacek Kuropka, Feliks Lenort - 2009 r.
5. Jacek Kuropka - "Sanktuarium Matki Boskiej Pólkowskiej - historia i współczesność" - 2010 r.
6. Parafia Rz.-k. pw. św. Anny w Bralinie - "Sanktuarium Maryjne Ziemi Bralińsko-Kępińskiej "Na Pólku pod Bralinem" - 2013 r.
Arcyciekawa literatura - nie tylko dla Braliniaków i Kępniaków :-)
.......
Autor fotografii nieznany, ale jednak wprawne oko widzi, że był to profesjonalista: zdjęcie wykonane z powierzchni posadzki kościoła, dostępnym wówczas sprzętem, zapewne ze statywu i z lampą. Mimo. że kościół ma małe okna, widać cień światła dziennego od słupa z 1 planu (za ołtarzem jasne inne okno), na ścianie także światło z kinkietów, czy były to lampy elektryczne, czy świece - wspierały fotografa? Na omawianym słupie widać rozjaśnienie od błysku lampy, dalszy słup jest ciemniejszy. Żyrandol centralny przed ołtarzem wygaszony, aby światło nie zakłócało swym blaskiem ołtarza z obrazem w momencie fotografowania.
Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest dokładnie na przecięciu się dolnej i prawej linii "złotego podziału" (2 linie poziome i 2 linie pionowe, dzielące obraz na 9 równych prostokątów i wyznaczające 4 najważniejsze punkty na obrazach i fotografiach wg klasyków). Tam "zawiesza" się zazwyczaj oko obserwatora. Obraz ukierunkowany, w tej perspektywie - z prawa na lewo. Przyglądając się można zauważyć zwisającą od sufitu kolebkowego do połowy słupa linę.....dzwonu na wieży kościoła ! Na ołtarzu widać 6 palących się świec - jasne punkciki !
Fotograf optymalnie ujął najważniejszy element kościoła - ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, jednocześnie ukazując bryłę jednego z największych całkowicie drewnianych kościołów Dolnego Śląska - od czasu jego budowy w 1711 r. nie ujmując konstrukcji szachulcowych, czy pruskich (z lokalizacją wówczas 5 km od granicy z I RP), a od 1920 r. - największego drewnianego kościoła Wielkopolski i już w granicach II RP.

z pozdrowieniami "Szczęść Boże"
Braliniak

Dodane przez: Braliniak
  Ocena: Brak
Data: 22/10/2017 14:03   Komentarzy: 0
Wymiary: 2177 x 3079 pikseli   Liczba wyświetleń: 735
Rozmiar pliku: 1.21MB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Mroczyń
· Znalezione
· Chynowa
· Żołnierzom Wyklętym
· Warsztaty Fotografi...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,372,200 unikalne wizyty