Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA BRALIN -> Gmina Bralin do 1945 roku -> Bralin do 1945 roku Poprzednie Następne
Bralińskie dzieci 2 Wojny św.
Kepno-socjum
Dwie niezłej jakości fotografie nieznanego autora przedstawiają bralińskie dzieci z trudnych czasów 2 Wojny św., w przymusowej szkole niemieckiego okupanta (podobnego sformułowania użył śp. P. Edward Józef Kuś w swym opracowaniu pt. Ochotnicza Straż Pożarna w Bralinie w latach 1927-1992 - 65-lecie" - gdzie tę jednostkę w latach 1939-45 opisał, jako "Przymusową Straż Pożarną", a nie Ochotniczą!) z podziałem na 2 grupy: dziewczyn i chłopców, pod opieką ówcześnie p.o. proboszcza (1940-45) ks. Antoniego Menzla (1911-2000), rodowitego Mnichowiczanina - duszpasterza i administratora parafii, kościoła pw. Św. Anny w Bralinie oraz odpustowego kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na "Pólku". Oficjalnie mianowanego przez Administratora Apostolskiego z Poznania ordynariusza Breittingera na wikariusza substytuta parafii (wg art. 474 Kodeksu Kanonicznego wikariusz zastępca nieobecnego czasowo lub pozbawionego parafii wyrokiem sądowym proboszcza - dopisek autora, po analizie KK), po wcześniejszej swej zgodzie, a skonsultowanej ze swoim "Ojcem duchowym" (święcenia kapłańskie w 1938r. w Zakonie Franciszkanów w Obrze) - ówczesnym biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej, a internowanym w l. 1939-45 na tym terenie - Ostrowia Tumskiego ks. Walentym Dymkiem (od 1946 r. Arcybiskup tej Archidiecezji ), który z kolei udzielił mu nadzwyczajnych władz duchownych i jurysdykcji dla tajnego duszpasterstwa Polaków (!).
(wypis danych z opracowania Edwarda Józefa Kusia "Kościół odpustowy NMP Na Pólku" pod Bralinem", 1991 r. oraz Wikipedii)
.....
Ksiądz 2-władzy (w dalszych moich zapisach pozwoliłem sobie na nazwę "proboszcz") - oficjalnej administracyjnej niemieckiego okupanta i dodatkowo tajnej duchowej - z namaszczenia internowanego polskiego biskupa - dla Polaków ! Po wojnie proboszcz został wysiedlony z rodzinnych stron przez władze PRL, przeniósł się na ziemie opolską, do swego Wuja księdza w Chudobie - najpierw w Grabinie, a po śmierci Wuja księdza - na jego miejsce w Chudobie, dalsza historia w linku poniżej.
......
Niemcy lokalizując za oczkiem wodnym "Brodzisko" ok. 800 m od "Pólka" stacje radarowe, planowali rozebrać, czy zniszczyć drewniany kościół. Braliński proboszcz interweniując w niemieckich władzach w samym Berlinie był jednym z tych, którzy przyczyniłi się do jego uratowania i bralińska perełka przetrwała ! Po radarach zostały żelbetowe fundamenty, a zaprezentowane w innych zapisach portalu "Kepnosocjum" - rozdział - pt. "Pólko".
To była chwalebna i zbawienna misja ówczesnego duszpasterza, inną być może trudniejszą, było duchowe przeprowadzenie tych dzieci i ich rodzin przez "rzekę" 6 letniej wojny. Na fotografiach można dostrzec zatroskanie i refleksję w oczach proboszcza, mocne spojrzenia i uśmiechy dzieci wyrażające siłę ducha w klimacie "wojennego" dzieciństwa.
Po powiększeniu fotografii członkowie rodzin bralińskich zapewne rozpoznają ze wzruszeniem swoich krewnych, czy przyjaciół, znajomych, sąsiadów.
.....
PS. Ponadto przy okazji tych fotografii należy nadmienić: z przekazów słownych wielce szanownych starszych Braliniaków wynika, że w czasie wojny w kościele pw. św. Anny w Bralinie odbywały się msze św. i nabożeństwa w języku niemieckim - nakazem władz okupacyjnych, które odprawiał właśnie widoczny na zdjęciu ks. proboszcz, a służbę ministrancką pełnili chłopcy z widocznych obok niego szeregów. Z uwagi na niedostatek czasu wojny, przy większej ilości rodzeństwa, do kościoła chodzili w tych samych, lepszych butach, na zmianę, wyglancowanych na połysk i zapastowanych także od podeszwy, aby przy klęczeniu (jak wiadomo wówczas wg rytu trydenckiego - przodem do ołtarza, a tyłem do wiernych), wyglądać przyzwoicie.
.....
W czasie okupacji kościół pw. św. Marcina w Kępnie został zamknięty i zaadoptowany na magazyn odzieżowy (!) Kępniacy jeździli pociągami i innymi środkami transportu na msze św. do Bralina, można sobie wyobrazić dodatkową frekwencję na dworcach kolejowych Kępna i Bralina, w wagonach, kościele i dodatkową misję specjalną bralińskiego ks. proboszcza wobec bratnich gości.
.....
Cytat z jednego z listów ks. proboszcza dot. jednego z ministrantów widocznych na zdjęciu: ..... "Poza tym znam go z tamtych lat, jako bardzo dobrego i uczciwego chłopca, który w czasie okupacji, będąc ministrantem i woźnicą zarazem, pomagał mi w tajnym duszpasterstwie Polaków - z narażeniem się dla nas obu na utratę wolności osobistej, a nawet życia. Fakty te były w całym powiecie kępińskim wśród Polaków dobrze znane, a wiadomo, że Niemcy odnieśli by się do nich z całą bezwzględnością, gdyby wyszły na jaw. .... podpis nieczytelny /-/ ks. Menzel Antoni, Radca Duchowny"...koniec cytatu
(dopisek autora - z przekazów słownych: ów ministrant nosił pod komżą ulotki dla Polaków).
.....
Nie wszystkim w Bralinie znane są wieści o dalszej drodze życia ks. Antoniego Menzla, pisze o tym opolski portal:
"...proboszcz na ziemi opolskiej, w tym w Chudobie, gdzie spoczywa, organizator i dyrektor Seminarium Niższego w Opolu, kanclerz Kurii, wikariusz biskupi i jeden ze współpracowników Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Swe niezwykłe misje ks. Antoni Mencel rozpoczął w trudnych czasach 2 wojny św. w Bralinie, kontynuował także w trudnych czasach po wojnie ..."
- nie wszyscy o tym byli świadomi !
Arcyciekawa, nieznana i szersza historia w linku: http://opolskie.regiopedia.pl/wiki/antoni-menzel

z pozdrowieniami
Braliniak

Dodane przez: Braliniak
  Ocena: Brak
Data: 19/10/2017 08:49   Komentarzy: 0
Wymiary: 2272 x 3082 pikseli   Liczba wyświetleń: 1273
Rozmiar pliku: 1.67MB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Komorów
· Zespoły muzyczne z ...
· Wielkopolska kuchni...
· 100. rocznica włącz...
· Skoroszów.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,393,711 unikalne wizyty