Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> HISTORIA KĘPNA I OKOLIC
Franciszek Olszówka
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: dxdan
  Ocena: Brak
Data: 04/06/2015 20:13   Komentarzy: 42
Wymiary: 640 x 894 pikseli   Liczba wyświetleń: 5996
Rozmiar pliku: 292.12kB     
      
   
Komentarze
2231 #30 cyngiel 08/09/2016 15:12   
-dixan-
...i jeszcze cytuję kilka słów od Pani Iwony dla do przekazania:
" Wszystkie zamieszczone tutaj obelgi na mnie oraz żołnierzy są dokumentowane (screen), przyjdzie czas jak będziecie musieli się z tego rozliczyć, zwłaszcza Wyklętego Otta. Od niedawna ustawa o ochronie godności żołnierza podlega pod prokuratora. Koniec żartów Panowie i Panie"

... optymizmem to nie napawa... . Strach zapanowal wszedzie.Co to będzie,co to będzie ... ?
476 #29 slawomir wieczorek 08/09/2016 14:30   
angru4, ja nie zabieram nikomu prawa do własnych ocen. Każdy ma do tego prawo. Nie uważam jednak za dobry pomysł, aby komukolwiek cokolwiek sugerować, co powinien lub niepowinien robić albo zadawaćretoryczne pytania w postaci ,,dlaczego nikt to lub tamto...''. Warto dzielić się wiedzą z innymi a nie jedynie oczekiwać na innych, że coś zrobią, napiszą. I do tego sugerować, że jakieś bliżej nieokreślone siły zamiatają coś pod dywan. Zatem moje uwagi nie odnoszą się do samej postaci ,,Otta'' tylko do sposobu formulowania tez. Ja bardzo chialbym przeczytać komu z imienia i nazwiska uczynił coś zlego ,,Otto''. Tyle się o tym mowi a konkretów nie widzę poza tymi, które były już wielokrotnie tutaj omawiane. Chciałbym dowiedzieć się czegoś nowego np z relacji mieszkańców Trzcinicy. Jak wiecie, to proszę piszczie konkretnie. Nikt za to nikomu tutaj łba nie urwie.
164 #28 angru4 08/09/2016 11:59   
Panie Sławomirze Wieczorek, tak jak napisała "madzik83" żyje jeszcze wiele osób pamiętających wyczyny "OTTA" i jego ludzi. Wiele na ten temat było napisane na tym forum i innych. Niestety nikt tego nie słucha i nie bierze pod uwagę w dalszym ciągu na siłę gloryfikując Olszówkę i jego bandę. Dlaczego IPN i inni "miłośnicy" OTTA nie oceniają jego wyczynów obiektywnie a tylko wybiórczo? Niech Pan odpowie na to pytanie. Niektórzy usprawiedliwiają tych bandytów młodym wiekiem, zagubieniem, takimi czasami itp. Dla mnie i rodzin skrzywdzonych ludzi to absolutnie nie może stanowić usprawiedliwienia. Pozdrawiam.
476 #27 slawomir wieczorek 07/09/2016 22:52   
madzik83, proszę zatem spisać te relacje. Kto ucisza te glosy? Kto zamiata pod dywan to co złe? Proszę śmiało pisać. Jestem przekonany, że nikt nie będzie Pani uciszał ani niczego nie będzie zamiatał pod dywan.
132 #26 madzik83 07/09/2016 21:54   
Dlaczego nikt nie opisze relacji tych 80, 90 - latków, którzy pamiętają tych "bohaterów" z mniej bohaterskiej strony. Dlaczego ucisza się głosy tych, którzy mieszkali chociażby w gminie Trzcinica i pamiętają uczynki tych ludzi. Do tej pory pamiętają jaką trwogę i strach wzbudzali Ci, których dziś uznaje się za bohaterów. Skoro pisze się o nich tyle dobrego, dlaczego to co złe zamiata się pod dywan? Przecież z ich rąk ginęli niewinni ludzie...
476 #25 slawomir wieczorek 07/09/2016 20:19   
angru4, tak z ciekawości, skąd ta prośba?
164 #24 angru4 07/09/2016 11:30   
W związku z koniecznością zmiany nazw kilku ulic w Kępnie miłośników "OTTA" proszę aby już wystąpili z obywatelską inicjatywą aby jedną z tych ulic nazwać imieniem i nazwiskiem tego "bochatera" (specjalnie napisałem z błędem). No i może jakiś jego pomnik przy okazji przy tej ulicy można by umieścić.
44 #23 dxdan 07/09/2016 00:11   
Lista VD cztery grupy...III i IV odwoływana na podstawie oświadczenia złożonego przez zainteresowanego...a następnie wydanie zaświadczenia przez odpowiednie władze...ale jak ktoś miał jakiś mająteczek to "nowa władza" przypisywała takiej osobie I grupę VD a tu już tylko proces karny wchodził w grę...i taką osobę pozbawiało się majątku w świetle ówczesnego prawa...no jak pozbawiało się życia to co dopiero majątku...wszystko mogli i nawet mogą dalej...
476 #22 slawomir wieczorek 06/09/2016 23:11   
igla5807, dziękuję za link do ciekawego opracowania, z którego wynika, że w powiecie kępińskim na dzień 1 października 1943 mieliśmy 25 221 volksdeutschów. Jeszcze małe sprostowanie: ,,Otto'' nie był milicjantem ze sowieckiego nadania. Franciszek Olszówka pod koniec stycznia 1945 wraz z kolegami z AK-owskiej partyzantki, na czele z Ludwikiem Statkiewiczem ,,Mechem'' zorganizował ochotniczą milicję gromadzką w Wodzicznej w Gminie Laski. Zostaje komendantem posterunku.
Podobnie w gminie Perzów ostatni dowódca batalionu AK ,,Giewont'' pkt. Czesław Przybyłek ,,Edward'' tworzył ochotniczą milicję gromadzką. Jej członkowie pracowali społecznie a do obowiązków należało utrzymanie porządku na terenie opuszczonym przez regularne jednostki wojskowe.
Dowództwo dawnego obwodu AK miało swoich ludzi w PUBP w Kępnie, Komendzie Powiatowej MO, strukturach samorządowych i partiach politycznych popierających władzę ludową.
Od kwietnia 1945 nowa wladza, która już nieco okrzepła zaczęła stopniowo rozwiązywać samorzutnie tworzone posterunku milicji oraz oczyszczać je z byłych czlonków AK. Jako były żołnierz AK oraz widniejąc na liście VD (III grupa) chcąc uniknąć aresztowania opuścił swój postrunek w Kuźnicy Trzcińskiej i osiadł w majatku rolnym w Gierczycach.
Tak więc nowa władza nie tyle uczyniła go milicjantem co zmusiła do opuszczenia posterunku. Warto przy okazji nadmienić, że Rząd Londyński zalecał polskiej ludnosci podpisywanie VD jako metody na biologiczne przetrwanie wojny. Ale to inny temat.
495 #21 igla5807 06/09/2016 22:47   
Dla mnie upadły volksdeutsch, choć i o milicję z sowieckiego nadania był łaskaw zahaczyć. Takie losy kępińskie https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/problemy/KStryjkowski_3.pdf
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy Kopiec im. Józefa Piłsudskiego powinien zostać w Kępnie odbudowany:

Tak
Tak
43% [29 głosów]

Tak, ale patron powinien być inny, związany z Wielkopolską
Tak, ale patron powinien być inny, związany z Wielkopolską
22% [15 głosów]

Nie
Nie
35% [24 głosy]

Ogółem głosów: 68
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 25/12/2018 11:03

Archiwum ankiet
Pracowity koniec roku.[0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Legenda o łabędziu
· Kępno.Historia.
· Na wesoło :)
· Antoni Bajerlein
· Gdzie na grzyby?
· Dobra firma remontow...
· Selbstständige Brali...
· Selbständige des Kre...

Losowe tematy
· Schron w Kępnie
· Marszałki
· Kępno nie po polsku
· Delegaci wielkopols...
· Siemianice.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Luty
Transport wielkogabarytowy
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
26,157,758 unikalne wizyty