Zobacz zdjęcie
Galerie -> OKOLICE POWIATU KĘPIŃSKIEGO -> CIEKAWE MIEJSCA W OKOLICY POWIATU KĘPIŃSKIEGO -> Namysłów (pow. namysłowski) Poprzednie Następne
Namysłów - Namslau
Kepno-socjum
Ratusz w Namysłowie lata 1905 - 1910

Dodane przez: Richtalensis
  Ocena: Brak
Data: 20/05/2012 22:14   Komentarzy: 3
Wymiary: 500 x 804 pikseli   Liczba wyświetleń: 1462
Rozmiar pliku: 101.94kB     
      
   
Komentarze
208 #3 namysl 21/05/2012 00:03   
Prokuratury w nim już nie ma. Niestety "Pod Aniołami" też nie. Oprócz kancelarii notarialnych są też radcowskie i adwokacka.
476 #2 slawomir wieczorek 20/05/2012 23:35   
Zgadzam się, Richtalensis, że fajnym pomysłem byłoby przeniesienie do ratusza władz miejskich. W Kępnie tak zrobiono i był to bardzo dobry pomysł.
Doczytałem argumentację zmiany architektury, ale...

Na starej pocztówce wygląda lepiej... Ta nowa forma i kolory... Coś nie tak.
Proporcje ratusza ze starej pocztówki są jakieś lepsze.
323 #1 Richtalensis 20/05/2012 23:12   
Po środku namysłowskiego rynku stoi ratusz - siedziba rajców miejskich.
Ratusz w jest murowany z cegły, otynkowany, na rzucie przypominającym literę "L". Budynek główny jest dwupiętrowy. Wieża w dolnej części - kwadratowa,
w górnej - ośmioboczna, przejście w ośmiobok zaopatrzono w późnogotyckie pinakle (sterczyny). Baniasty, ośmioboczny hełm wieży pochodzi z baroku, obity jest miedzianą blachą i zwieńczony chorągiewką.
Budynek ratusza w Namysłowie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, następnie przebudowany w duchu renesansu.
W wieku XVI został rozbudowany, a w XIX odnowiony. Budynek posiada kwadratową wieżę, górna partia wieży jest ośmioboczna, zwieńczona hełmem
z roku 1695. Wewnątrz ratusza zachowały się sale nakryte gotyckimi sklepieniami trójdzielnymi. Właściwa część ratusza wzniesiona została w latach 1374 - 1378, był wielokrotnie przebudowywany. Jego głównym architektem był mistrz murarski Piotr, natomiast wieżę (jej wysokość dziś wynosi 57 m) zbudowano w latach 1381 - 1389, pod kierownictwem mistrza Piotra Tynetcza.
W 1483 r. w dniu św. Marcina miasto ogarnął olbrzymi pożar. Podczas niego spłonął gmach ratusza, a wraz z nim nadane miastu przez cesarzy, królów
i książąt przywileje i miejskie rękopisy. Już w 1484 roku wzniesiono ze zgliszcz wieżę i zawieszono na niej zegar. Na początku XV wieku dobudowano do zachodniej części ratusza (wieży, postrzygalni sukna i izby rajców) budynki mieszczące sukiennice oraz ławy chlebowe i szewskie. Sam korpus ratusza odbudowywano do końca XV wieku.
Na początku XVII wieku przebudowano wschodnią część elewacji w stylu renesansowym. Na początku XVII stulecia stale przekształcano elewację wschodnią. Wtedy utraciła ona swój gotycki charakter. Później ratusz przebudowywano jeszcze wielokrotnie.
W 1622 roku na wieży ratuszowej zamontowano nowy zegar. W międzyczasie ratusz kilkakrotnie nawiedzały pożary, do najpoważniejszych zaliczano pożary w 1483 i 1619. W 1783 dobudowano do zabudowań ratuszowych budynek wagi miejskiej, natomiast w 1823 w piwnicach urządzono wyszynk piwa. W 1839 roku ratusz gruntownie odnowiono, pod kierunkiem mistrza Hasenwinkela.
W 1928 roku zastąpiono dotychczasowy XVII - wieczny zegar nowym urządzeniem. Budynek ratusza w XX wieku przeszedł dwie poważne przebudowy: w latach 1923 - 1924 i 1963 - 1965.
W latach 2001 - 2002 przeprowadzono renowację i regotyzację namysłowskiego ratusza, na podstawie opracowania dr Czesława Lasoty,
dr Andrzeja Legendziewicza i architekta Jerzego Burmity, pod kierunkiem
prof. Edmunda Małachowicza z Politechniki Wrocławskiej.
Osiem lat temu dr Andrzej Legendziewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wspólnie ze specjalistą od zabudowy rynkowej, doktorem Czesławem Lasotą, prowadził badania architektoniczne w trakcie remontu namysłowskiego ratusza. Sporą niespodzianką dla badaczy było to, co odkryli. Okazało się, że pod grubą warstwą tynku namysłowski ratusz skrywał bardzo bogaty gotycki wystrój. Podczas renowacji odsłonięte zostały średniowieczne wątki ceglane oraz blendy udające okna. Dzięki temu od początku XXI wieku znów można podziwiać gotyckie detale architektoniczne. Obecny wygląd namysłowskiego ratusza powstał w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań architektonicznych stwierdził dr Andrzej Legendziewicz, który opracował projekt odrestaurowania zabytku. Przed ostatnim remontem ratusz był brudnoszary. Teraz jego korpus emanuje intensywnym pomarańczem. Farba, którą pomalowano ratusz została dobrana na podstawie koloru cegieł, które odkryto pod tynkiem. W 2002 roku ostatecznie ukończono regotyzację namysłowskiego ratusza. Dziś stanowi on jeden z najpiękniej utrzymanych zabytków Namysłowa. Jest głównym budynkiem namysłowskiej starówki, znajduje się w centralnym punkcie rynku. Dopiero podczas ostatniego remontu został odsłonięty wystrój budowli sprzed kilkuset lat.
Obecnie w namysłowskim ratuszu znajduje się m.in. biuro terenowe ZUS, Urząd Stanu Cywilnego, ośrodek zamiejscowy kluczborskiej prokuratury, notariusze, restauracja Pod Aniołami i inne. Codziennie o godzinie 12.00
z ratusza odtwarzany jest hejnał namysłowski (utwór na 3 trąbki skomponowany przez Eugeniusza Odoja).
Ratusz wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem 939/64 z 04.06.1964 r.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Kontakt
· Historia szkoły pod...
· Kościół w Trębaczowie
· Rowerem przez i wok...
· Kościół p.w. Andrze...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,393,356 unikalne wizyty