Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> WYDARZENIA LOKALNE - POWIAT KĘPIŃSKI -> WYDARZENIA LOKALNE 2011 -> WYDARZENIA LOKALNE 2011 - GMINA KĘPNO -> 15.04.2011 - Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Poprzednie Następne
-
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: sirena32
  Ocena: Brak
Data: 15/04/2011 19:14   Komentarzy: 20
Wymiary: 768 x 1024 pikseli   Liczba wyświetleń: 4477
Rozmiar pliku: 91.29kB     
      
   
Komentarze
68 #20 Seba 17/09/2012 00:38   
Odkopując prawie półtoraroczny wątek dotyczący czci obrazów w KRK oraz zmiany 10 przykazań w czasie Soboru Nicejskiego II (7. Sobór Powszechny, 787r.) pozwolę sobie przytoczyć fragment z Ewangelii św. Mateusza, który to dziś przypadkiem przeczytałem i skojarzyłem z tym tematem, a który to powinien rozwiać wszelkie wątpliwości w temacie:

(Mt 5,17-20, ze szczególnym uwzględnieniem wersu 18)
17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.
18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.


Jakby nie patrzeć Jezus stwierdza, iż ludzie nie mają prawa zmieniać prawa Boskiego. Zmiana ta jednak została dokonana w czasie wspomnianego Soboru Nicejskiego II. Tym bardziej utwierdziłem się w sprzeciwie wobec kultu rzeźb, obrazów i wszelkiego typu "nawiedzeń" jak te mające miejsce rok temu.
4 #19 efkama 17/04/2011 23:36   
panrysio napisał/a:
Jeżeli jednak ktoś twierdzi, że los księdza, pastora czy popa to dolce vita, to niech wstąpi do seminarium. Po jego ukończeniu stanie się zapewne krezusem, który nic nie robi, a kasa leci. Powodzenia życzę!

wbrew pozorom (mam na myśli tych, którzy mnie znają) podzielam twoje zdanie panie rysiu Wink Jest wielu duchownych, którzy z całego serca wierząc w to co robią starają się krzewić nauki Jezusa na naszym ziemskim padole z większym bądź mniejszym skutkiem. Niestety jednocześnie odnoszę wrażenie, że te osoby muszą być niesłychanie ogromnej wiary i odpornej na wszelakie złe pokusy duszy :/ najczęściej jest chyba jednak tak, że dobre zapędy w słusznym kierunku (czyt. z duchem czasu) zostają stłamszone przez ich przełożonych, którzy nadal żyją w przeświadczeniu, że kler jest jedyną słuszną władzą i cokolwiek by nie rzekł to ciemnogród uzna to za pewnik nie podlegający dyskusji.
118 #18 MANIEK69 17/04/2011 22:01   
Ich bozki to srebro i zloto,dzielo rak ziemskiego czlowieka.Maja usta,lecz nie mowia;maja oczy,lecz nie widza;maja uszy,lecz nie slysza.Maja nos,lecz nie czuja zapachu.Rece maja,lecz nie dotykaja.Stopy maja,lecz nie chodza;gardlem swym nie wydaja dzwieku.Do nich stana sie podobni ich tworcy-wszyscy,ktorzy im ufaja. Psalm 115:4-8. usmiech
91 #17 capitaneus1 17/04/2011 18:40   
Bonobo, ostro, ale coś w tym jest... Proboszcz jednej z podkępińskich parafii chorobliwie nie lubi zdjęć, nie pozwalał nigdy fotografowac ani swojej osoby, ani kościoła z zewnątrz i tym bardziej wewnątrz. Tym razem, podczas perygrynacji kopii Obrazu, zdjęcia robiono hurtowo, a pod kościołem naustawiano straganów jak na odpuście. Proboszcz nie miał nic przeciwko temu. Przyszło mi wtedy na myśl, że z tego "fotograficznego" interesu ktoś jeszcze ma zysk. Czyżby biskup dostał swoją dolę? Zastanawia mnie że fotografowie byli młodzi i przyjechali samochodami na lubelskich i krakowskich numerach. Czyżby studenci KULu lub wysłannicy kardynała Dziwisza? Mam nadzieję, że jednak nie...
18 #16 macieeeko 17/04/2011 14:53   
Bravo Bonobo!
101 #15 bonobo 17/04/2011 10:29   
Panierysio z całym szacunkiem (prawdziwym) i podziwem za zawsze ciekawe, rzeczowe,komentarze które czyta się poprostu z przyjemnością.Ale:
-z tym zapracowaniem księży...chyba nie wiesz ile pracują dziś "normalni" ludzie w Polsce by utrzymac rodzine i wykształcić dzieci.
-uczą religi w szkołach... biorąc kase od samorządów za to, choć i tak panstwo statutowo wali im(kościołowi) kase Że nie wspomne o kasie łożonej przez wiernych,samorządy i inne podmioty na budowe sal katechetycznych które teraz są niepotrzebne lub kosciół wynajmuje za kase.
-pracują w nadgodzinach?...chciałbym za nadgodzine miec 350 zł (na przykład pogrzeb)cennik "co łaska" zaskoczył by Cię)
-przynależnosc do kościoła nie jest obowiązkowa...no nie jest tylko czemu choćby panstwo moją cześć podatku daje własnie jemu?
- bez kasy niszczeje kościelna infrastruktura...to głównie zależy od państwa i jego polityki.W Angli większość kościołów jest pozamykana. Ale zabezpieczona ,nie niszczeje . Jest zabytkiem i tyle.W Polsce oddaje sie kościołowi dobra i ziemie a potem jeszcze kase na utrzymanie.
- jeżeli sądzisz że te stragany koło kościołów są bez zezwolenia i "co łaska" księdza to się mylisz...
-po seminarium nie zostaje się krezusem... bo system hierarchi w kościele i układy uniemożliwiają to młodym.
- do seminarium nie wstąpimy...do katolickiego nie bo lubimy se bzyknąć(od czasu do czasu),
do ewang. nie bo jak wyżej i w dodatku nie zawsze po "bożemu"
-do prawosławnego nie bo już po rosyjsku nie najlepiej no i nie modny...
To już bardzie w charakterze żartu...
95 #14 panrysio 17/04/2011 02:07   
Odnośnie treści 10 przykazań, o których wspomniał Seba, to zdaje się, że jedynie Adwentyści i Żydzi dochowują wierności temu, co zapisano w Biblii, wyrażając to m.in. poprzez świętowanie w sobotę, a nie w niedzielę. Mówiąc oględnie: wszystkie religie chrześcijańskie, które uznają niedzielę jako dzień odpoczynku chyba mijają się z tym, co zapisano w Piśmie Świętym. W sumie jest to temat dla teologów, więc nie będę go tu bardziej drążył. Jest wiele książek na ten temat.
Natomiast odnośnie nieustannego powtarzania nieco już wyświechtanych teorii o "kasie" chciałbym zwrócić uwagę na następujące fakty:
-przynależność do jakiegokolwiek kościoła nie jest w Polsce obowiązkowa!
-działalność jakiejkolwiek instytucji wymaga na dłuższą metę jakiegoś finansowania (dziś czytałem o pewnej grupie ekologów, którzy na pytanie, skąd wezmą pieniądze na swą działalność, stwierdzili: "a od czego są fundusze europejskie?"Wink
-każdy Kościół utrzymuje się generalnia z dobrowolnych datków lub z dochodów od posiadanego majątku
-brak tychże wpływów skutkuje ruiną całej kościelnej infrastruktury (na naszych oczach w znacznym stopniu wręcz zdematerializowały się w naszych okolicach kościoły i cmentarze ewangelickie i żydowskie, podobnie też stało się z katolickimi kościołami na Kresach)
-przeciętny ksiądz pracuje więcej, niż przeciętny obywatel (do południa naucza religii w szkole, odprawia 1-2 msze, słucha spowiedzi, udziela się w różnych instytucjach etc - łącznie zajmuje mu to raczej grubo więcej, niż 8 godzin)
-wielkość brzucha przeciętnego proboszcza nie odbiega od średniej wielkości tej części ciała typowego człowieka
-ci, którzy pod kościołem handlują dewocjonaliami i fotografiami, tudzież płytami DVD to nie są księża!
Oczywiście, jak wszędzie, także i w Kościele (nie tylko KRK) zdarzają się nadużycia! Jeżeli jednak ktoś twierdzi, że los księdza, pastora czy popa to dolce vita, to niech wstąpi do seminarium. Po jego ukończeniu stanie się zapewne krezusem, który nic nie robi, a kasa leci. Powodzenia życzę!
24 #13 lulek 16/04/2011 16:29   
Seba87 : oklaski
91 #12 capitaneus1 16/04/2011 16:13   
Co do zabytków sztuki sakralnej o których była mowa... Patrząc na nasze tereny, ewangelicy zostawili tychże zabytkównie niewiele mniej niż katolicy, i to w krótkim czasie. A że nie budowali olbrzymich sanktuariów maryjnych czy klasztorów to inna sprawa. Woleli budować szkoły by podnosić poziom wykształcenia wiernych. Wymienię tylko Poznań, Leszno, Rawicz ze słynnymi szkołami ewangelickimi i ariańskimi. W tym czasie szkoły katolickie cofały sie do tyłu, tym sposobem w XVIII w. w Polsce za panowania Sasów szukano czarownic i wierzono w gusła, natomiast u naszych sąsiadów budziło się Oświecenie, rozwój nauki i filozofii.
68 #11 Seba 16/04/2011 14:38   
Osiągnięcia sztuki sakralnej to jedno.
Jednak ostatnie parcie kościoła tylko i wyłącznie na kasę jest dla mnie po prostu żałosne... Mało tego odpycha wielu wiernych od kościoła. W ten sposób powyższa instytucja niszczy sama siebie.
Dodatkowo pragnę tutaj wspomnieć o mało znanym fakcie zmiany przez m.in. KRK (Kościół Rzymsko-Katolicki) treści 10 przykazań, gdzie w oryginale pierwsze dwa przykazania brzmią tak:
1. "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną."
2. "Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich."
Gdzie odnośnie 2. przykazania interpretacja w zależności od tłumaczenia mówi albo o zakazie tworzenia wszelakich podobizn, albo o zakazie tworzenia wszelakich podobizn ABY im się kłaniać. Z kontekstu i języka jednak IMO ewidentnie wynika, iż to druga wersja interpretacji jest poprawna.

W KRK przykazania 1 i 2 brzmią następująco:
1. "Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną."
2. "Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno."
A teraz ostatnie przykazanie w oryginale:
10. "Nie będziesz pożądał (...) żony bliźniego twego (...) ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego"
I ostatnie dwa wg. KRK:
9. "Nie pożądaj żony bliźniego twego,"
10. "Ani żadnej rzeczy, która jego jest."
Jakoś wybitnie nie mogę się oprzeć wrażeniu, że KRK wyciął sobie II przykazanie i aby nadrobić straty rozbił 10 na dwa osobne.

Swoją drogą jestem skłonny bezproblemowo przełknąć obrazy i figury osób boskich jako symbol tychże, iż mają one tylko przypominać nam o obecności Boga etc.
Co innego jednak symbolika, a co innego nawoływanie wiernych do zakupu obrazów Świętej Rodziny, aby ten świeżo zakupiony obraz poświęcić i udzielić nim błogosławieństwa rodzinie, która ten obraz zakupiła! A taka sytuacja miała miejsce niedawno w naszym kościele parafialnym w czasie wizyty obrazu świętej rodziny z Kalisza...
Jednak przy podejściu KRK do tychże spraw wcale nie zaskakuje mnie pojawienie się tez Lutra.
Co do celebry w KRK ta zawsze była podniosła i pełna symboliki, aż do czasów Concilium Vaticanum II gdzie piękna msza trydencka została zastąpiona przez Novus Ordo Missae. Odpierając zarzuty, że nie mogę znać Forma extraordinaria ponieważ jestem za młody - więc miałem okazję być na takowej i różnica jest naprawdę kolosalna.
Jednak odejście kościoła od formy rytu symbolicznego na bliższy ludzi nie zmienia faktu, że w dziedzinie obrazów i robienia na tym pieniędzy kościół dokonuje naprawdę wiele złych kroków.
Na koniec warto przytoczyć tutaj słowa ks. prof. Franciszka Spirago z jego Katolickiego Katechizmu Ludowego (zatwierdzonego swoją drogą przez ks. Józefa biskupa przemyskiego Sebastyana:
"Jeśli np. cesarz rozkazuje co innego, a jego namiestnik co innego, to przede wszystkiem słuchać trzeba cesarza. Podobnie jeśli namiestnicy Boga nakazują coś takiego, co Bóg zakazuje, wspomnieć trzeba na słowa Apostołów, że "więcej trzeba słuchać Boga, niż ludzi" (DzAp 5,29).".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy Kopiec im. Józefa Piłsudskiego powinien zostać w Kępnie odbudowany:

Tak
Tak
44% [26 głosów]

Tak, ale patron powinien być inny, związany z Wielkopolską
Tak, ale patron powinien być inny, związany z Wielkopolską
20% [12 głosy]

Nie
Nie
36% [21 głosów]

Ogółem głosów: 59
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 25/12/2018 11:03

Archiwum ankiet
Pracowity koniec roku.[0]
Zaproszenie
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kronika Szkoły w Cze...
· Wrak
· Myjomice
· GWARA WIELKOPOLSKA
· Kępno.Historia.
· Feliks Gruszka "Gene...
· 19-ty wiek w Kępnie.
· Erinnerungen an Kemp...

Losowe tematy
· Legenda o smoku
· Z dziejów Siemianic
· Jankowy
· Historia Baranowa.
· KRĄŻKOWY szkic geog...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Sierpień
Mama z Córką
Liczba ocen: 4
Punktów: 20
Archiwum
24,962,992 unikalne wizyty