Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA KĘPNO -> Gmina Kępno do 1945 roku Poprzednie Następne
Bronisław Adamowicz i Stanisława z d. Kotus z córką Haliną i synem Janem.
Kepno-socjum
fragment :
Rok 1938, zima. Stanisława Kotus, niespełna trzynastoletnia dziewczynka z rodzicami, babcią i siedmioma braćmi zostawia rozlewiska Polesia Wołyńskiego, brzegi Słuczy i Horynia, wsiada do pociągu i wyrusza w ponad tysiąckilometrową podróż. Antonówka, gdzie mieszkali i nieopodal położone powiatowe miasteczko Sarny to miejscowości, w których przecinają się ważne linie kolejowe. Dzięki bliskości szlaków komunikacyjnych łatwiej było podjąć decyzję o wyjeździe. Dzięki temu, że podjęli ją w odpowiednim momencie ich podróż nie była klasyczną tułaczką wypędzanej ludności.
Wtedy na pewno nie byli świadomi, że z historycznego punktu widzenia wygrali los na loterii. Opuścili piękną krainę, której bezkresne przestrzenie na zawsze pozostaną w ich pamięci, zostawili ojcowiznę, ale coś w 1938 roku mojemu pradziadkowi kazało wynosić się z miejsca gdzie od wieków, choć u siebie, byli jednak niechcianymi gośćmi. Rok 1943 pokazał jak mądrą była ta decyzja. Na Wołyniu rozpętało się piekło. Wieki wzajemnych krzywd i upokorzeń zaowocowały gorzko. Mniejszość polska została praktycznie wyeliminowana przez ukraińską większość za cichą zgodą niemieckiego okupanta.
Babcia w tym czasie mieszkała już pod Kępnem w SZKLARCE MIELĘCKIEJ . To tam jej rodzina zakończyła swoją podróż, w którą wyruszyła z Antonówki. Były to zachodnie rubieże II Rzeczypospolitej, o których jej ojciec przeczytał, w jakiejś gazecie, że jest tam wiele ziemi, która czeka na Polaków. Zdecydował więc, że woli żyć wśród rodaków, choć zaledwie kilka kilometrów od granicy niemieckiej niż być, choć w Polsce ? polską mniejszością. Jesienią 1938 roku pojechał tam, kupił gospodarstwo, wrócił, sprzedał ziemię na Wołyniu i Boże Narodzenie spędzili wszyscy już w Wielkopolsce. Być może kilka miesięcy po osiedleniu się gorzko żałował swojej decyzji, kiedy Niemcy już w pierwszych dniach września wdarli się daleko za Szklarkę i Kępno, ale niezbadane są wyroki Boskie, a ich zamysł widoczny dopiero z perspektywy czasu.
Babcia Stasia całą wojnę spędziła w Szklarce pracując na roli albo służąc w domu u Niemców. Całej rodzinie nie udało się przetrwać bez strat i rozłąki. Ojciec powrócił co prawda niedługo po kampanii wrześniowej, ale jeden z braci przebywał aż do końca wojny w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen; zmarł niedługo po powrocie wyniszczony fenolem wskutek eksperymentów, jakich dokonywano tam na więźniach. Po wojnie z kolei inny z braci ożenił się i wyjechał pod Jelenią Górę, a babcia, będąc już wtedy prawie dwudziestoletnią dziewczyną, wyjechała ze Szklarki do Nagodzic w Kotlinie Kłodzkiej, aby pomagać przy gospodarstwie swojego wujka ? jego akurat wichry wojny rzuciły z Wołynia nieco dalej na południowy zachód.

www.stankiewicze.com/

Dodane przez: efkama
  Ocena: Brak
Data: 12/10/2009 20:20   Komentarzy: 0
Wymiary: 323 x 455 pikseli   Liczba wyświetleń: 1161
Rozmiar pliku: 20.8kB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Friederike Kempner ...
· Poczta Retro Samoch...
· Monografia Myjomic ...
· Wesele- stare zdjęcie
· Jankowy
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,619,526 unikalne wizyty