Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 3


· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,181
· Najnowszy użytkownik: jahenek
Losowa fotografia

* * * * *
Kolej w powiecie kępińskim - budynki dworców, stacji
Szybkie linki
Kolejna, bezsensowna wycinka drzew w okolicy?
Krążą plotki o planowanej wycince drzew w Myjomicach przy drodze do dawnego pałacu.
Wycinka ma mieć związek z planowanym remontem tamtejszej drogi (http://bip.kepno.pl/?c=9099)
Wg materiałów zamieszczonych na ww stronie bezpośrednio nie wynika że będą wycinane drzewa, jednakże przeglądając np dokument PBW_rys_nr1_pzd.pdf (w pliku zip - załącznik nr 9 - dokumentacja techniczna branza drogowa (2.5MB) widać zaznaczone a więc prawdopodobnie do wycinki, szesnaście drzew na odcinku od drogi Kepno-Mikorzyn w kierunku pałacu.
Podobnie w dokumencie "załącznik nr 13 - przedmiar droga myjomice_ ETAP 1.pdf" jako druga pozycja -

"Mechaniczne ścinanie drzew, z karczowaniem pni, o średnicy: 16-25 cm, 23 szt" - 23 szt?

Owszem droga nie jest w zbyt dobrym stanie ale jej stan stwarza utrudnienia w dojeździe do posesji dwom może trzem rodzinom (nie licząc mieszkajacych w dawnym pałacu pracownikom z Ukrainy), co nie znaczy że nie warto tego robić ale jeżeli już jest taka potrzeba to wykonać remont nie wycinając starych, choć zupełnie zdrowych, drzew?
Do tej pory szerokość drogi była wystarczająca, tym bardziej że ruch w zasadzie jest tam niewielki.

Zastanawiające jest także dlaczegóż to gmina ni stąd ni zowąd postanowiła wyremontować akurat tą drogę, jakie argumenty zadecydowały o priorytecie?

Ma ktoś może jakieś dokładniejsze informacje?
Komentarze
1049 #19 asia128i1 06/03/2017 08:49   
Cały Świat się z nas śmieje,o niczym innym nie mówią tak wiele jak o tym ,że Polska zwariowała. ! Jak mają nas lubic gdziekolwiek gdy uważają nas za barbarzyncow?! Jesteśmy dla Świata nic nie znaczącym państwem,nikt się z nami nie liczy tak jak z Rumunia choć jesteśmy w centrum Europy. Co te drzewa komu zawinilly?
2279 #18 Pszczelarze 29/01/2017 21:17   
No niestety "Egzekucja rozpoczęta" , najwidoczniej OCHRONIE ŚRODOWISKA i różnym decydentom przyświecają inne cele. "Psy szczekają, karawana idzie dalej"
2 #17 Mustava 28/01/2017 13:13   
Egzekucja rozpoczętabeczy
2283 #16 Architekt 17/01/2017 21:29   
Pszczelarz podaliście ciekawą historię powstania tej Alei, doskonale nadaje się na tablice informacyjną, która mam nadzieje będzie bo pozostaną te drzewa. Dzięki takim ludziom jak Wy dowiedziałem się ciekawych rzeczy, które umykają na co dzień. Widzę,że Mustava też poszukał informacji o profesorze, takie historie interesują i przyciągają naszą uwagę.
Jak będziemy bezmyślnie wycinać drzewa, które przecież same nie potrafią się obronić, to swoim dzieciom będziemy mogli tylko zdjęcia pokazywać.
Zróbcie tą drogę zostawiając akacje niech rowerzyści i piesi maja przyjemność podziwiać przyrodę podczas np niedzielnych podróży. Będzie to Wasz wspólny sukces pod którym będziecie śmiało mogli się razem podpisać.
Pozdrawiam i czekam na dobre wiadomości piszcie jak coś wiecie lub macie ciekawe propozycje.
2272 #15 Myjom 15/01/2017 00:42   
...
lokalny samorząd zwrócił się do Starostwa z prośbą o wydanie zezwolenia na wycięcie w sumie 25 tworzących aleję drzew. I starostwo taką decyzję 30 grudnia 2016 r. wydało.
...

Póki co na stronie BIP powiatu brak takiej informacji (chyba że nie mogę znaleźć)

Znalazłem za to inne "ciekawe" informacje (nie związane z niniejszym tematem) - zgody
...na realizacje inwestycji dot. budowy elektrowni wiatrowej EW 12 z infrastrukturą towarzyszącą elektroenergetyczną i drogową dla farmy wiatrowej „Kępno” w miejscowości Ostrówiec - Myjomice na działce nr ewid ...

219/5, 220/7, 222/5
202/5, 203/5, 204/5, 205/5, 250/6
220/6, 219/4, 220/1, 221/3, 222/4
2283 #14 Architekt 14/01/2017 22:56   
Jak rozumiem wydano już decyzję o ścięciu tych drzew w grudniu 2016 roku nie wiem jednak skąd są takie różnice w wymiarach drzew, które pozwolono ściąć?
Przeciwnicy wycinki podają, że są to grube i stare drzewa ja rozumiem błąd pomiaru w granicach 1% ale aż takie różnice.
Czy jeśli decyzja była wydana na podstawie złych pomiarów to jest ważna czy powinna być cofnięta?
Może warto jeszcze raz pomierzyć drzewa w obecności zainteresowanych stron i rozwiać wszystkie wątpliwości co do faktycznych wymiarów drzew przeznaczonych do ścięcia?
Natomiast co do określenia wieku drzew nie wiem w jaki sposób zostało to wyliczone, chętnie bym się tymi obliczeniami zapoznał.
Podsumowując jeśli popełniono błąd w pomiarach do projektu budowy drogi to czy można budować?
2 #13 Mustava 14/01/2017 00:53   
cyt. Architekt:
...Wiem,że można mieć piękną drogę asfaltową a wzdłuż niej 100 letnie akacje, jedno drugiego nie wyklucza!...

Właśnie, można by rozwiązać sprawę w sposób określany potocznie powiedzeniem "wilk syty i owca cała" - zrobić drogę i pozostawić drzewa. Nawet patrząc od strony marketingowej okazja do wyróżnienia się z "normalności".
Czyż nie byłby to powód do dumy, przewidując ew artykuły w prasie po zakończeniu inwestycji:

W Myjomicach oddany został do użytku nowo wyremontowany odcinek drogi....
... Na uwagę zasługuje fakt iż remontu dokonano, w przeciwieństwie do standardowo stosowanej metody polegającej na wycince, zachowując rosnące wzdłuż drogi drzewa tworzące od ok 100 lat aleję akacjową...

usmiech

Co do
...
Występuje tam spory ruch pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych, a także pracowników dojeżdżających do miejsca zatrudnienia
...

to stwierdzenie takie wydaje się mocno przesadzone.
2 #12 Mustava 14/01/2017 00:14   
Dla jasności sytuacji/dyskusji - artykuł zamieszczony w Pulsie Tygodnia z 10 stycznia 2017r

W Myjomicach - przy drodze prowadzącej do zespołu pałacowo-parkowego - Gmina chce wyciąć będące pod ochroną, blisko 100-letnie drzewa - alarmują zaniepokojeni mieszkańcy. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Z e-maila, jaki dotarł do naszej redakcji wynikało, że ,,burmistrz chce wyciąć w pień aleję 100-letnich drzew’’. W miejscu tym ma bowiem powstać nowa, szersza, już nie piaszczysta a asfaltowa droga. Temat ten ma też swój wątek na portalu Socjum Kępno i Okolice gdzie toczy się burzliwa dyskusja na ten temat.

,,Owszem, droga nie jest w zbyt dobrym stanie, ale jej stan stwarza utrudnienia w dojeździe do posesji dwóm, może trzem rodzinom (nie licząc mieszkających w dawnym pałacu pracowników z Ukrainy), co nie znaczy że nie warto tego robić, ale jeżeli już jest taka potrzeba to wykonać remont nie wycinając starych, choć zupełnie zdrowych drzew. Do tej pory szerokość drogi była wystarczająca, tym bardziej, że ruch w zasadzie jest tam niewielki’’ - czytamy.

O drodze tej mówiono już wcześniej na zebraniu wiejskim w Myjomicach, kiedy to jeden z mieszkańców zwrócił uwagę na fakt, że przy okazji budowy drogi ma być wycięta aleja akacjowa.

- Ta droga, która ma być budowana, tam jest planowana jezdnia o szerokości 6 m - odparł wtedy Marek Misala, naczelnik wydziału rozwoju UMiG. - I w tym momencie zostawiając akacje doprowadzimy do tego, że prowadząc roboty ziemne, budując podbudowę, podetniemy system korzeniowy tych akacji. Wie pan, co się z nimi stanie? Albo się przewrócą i uszkodzą nowo wybudowaną drogę, albo samochody nie będą się mogły minąć. Założenie jest takie, że te akacje będą wycięte (…) i będą przeprowadzone nasadzenia zamienne.

- Ale te drzewa, które chcecie wyciąć, one są miododajne, a tu ludzie maja pasieki - oponowała jedna z kobiet.

- Że mają pszczoły, tak? - próbowała dociec radna Paulina Solska. - To ja wiem, te pszczoły wszędzie mają możliwość sobie robienia miodu, tylko że wie pani co, ja trochę wiem na ten temat (...), ale tu chodzi o drogę, gdzie wcześniej było mówione, że się kurzy, że nie idzie przejechać... W tej chwili każdy ma swoja racje, ale my szanujemy każdą rację i jeżeli już naprawdę ta droga będzie robiona, to na pewno, tak jak obiecał pan naczelnik, trzeba będzie uzupełnić, zrobić nasadzenia...

Wiadomo, że właścicielem tejże drogi, a więc i rosnących przy niej drzew jest Gmina. I to lokalny samorząd zwrócił się do Starostwa z prośbą o wydanie zezwolenia na wycięcie w sumie 25 tworzących aleję drzew. I starostwo taką decyzję 30 grudnia 2016 r. wydało.

- Tamte akacje nie są pod żadną ochroną, zresztą jak akacje mają być pod ochroną, kto to widział - dziwi się Marek Oreś, kierownik wydziału ochrony środowiska Starostwa. - Jeśli jest wydane zezwolenie na wycinkę, to oczywiście, to nie jest tak, że można ciąć drzewa w dowolnym okresie. Trzeba np. zwracać uwagę, czy ptaki tam nie gniazdują...

Zdaniem Oresia, najstarsze z przeznaczonych do wycinki drzew mogą mieć 40, góra 50 lat. - Jednak w większości są to młode, 20-letnie drzewa, natomiast grochodrzewy mają to do siebie, że z wiekiem stają się puste w środku – wyznaje. - Na cmentarzach też było sporo grochodrzewów, które też były wycinane, bo po osiągnięciu pewnego wieku po prostu łamią się i pękają.

Wydając taką, a nie inną decyzję, wzięto pod uwagę, że drzewa te kolidują z lokalizacją inwestycji polegającej na przebudowie drogi. I że w obrębie drzew przeznaczonych do wycięcia ,,nie stwierdzono śladów wskazujących na występowanie jakichkolwiek gatunków chronionych zwierząt, roślin i grzybów’’. Gmina zobowiązana też została do dokonania nowych nasadzeń w miejsce wyciętych drzew. ,,Na prośbę okolicznych pszczelarzy dokona się nowych zasadzeń (11 szt. robinii akacjowej i 10 szt. jarzębu szwedzkiego - przyp. red.) za wycięcie pozostałych drzew, które są gatunkami miododajnymi’’ - czytamy. Ponadto zobowiązano wnioskodawcę do wykonania budek lęgowych dla ptaków w zamian za usunięcie tych znajdujących się na drzewie nr 1 celem ochrony gniazdujących na tym terenie ptaków.

Budowa nowej, asfaltowej drogi kosztować ma blisko 320 tys. zł. Inwestycja ta realizowana będzie ze środków Gminy. SGKrzysztof Godek

asystent burmistrza Kępna
- Gmina Kępno uzyskała zgodę na wycinkę drzew. Drzewa muszą zostać wycięte, ponieważ system korzeniowy podnosiłby asfalt, co po kilku latach spowodowałoby konieczność remontu nowego odcinka. Szerokość drogi jest podyktowana działalnością gospodarczą prowadzoną bezpośrednio przy niej. Występuje tam spory ruch pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych, a także pracowników dojeżdżających do miejsca zatrudnienia. Chcąc umożliwić

Treść została skopiowana ze strony kepno.dlawas.info
2283 #11 Architekt 13/01/2017 20:13   
Mieszkańcy Myjomic ta Akacjowa Aleja to jedna z niewielu jakie pozostały nie pozwólcie jej traktować jak przeszkodę w imię tzw postępu!
Wiem,że można mieć piękną drogę asfaltową a wzdłuż niej 100 letnie akacje, jedno drugiego nie wyklucza!
Rozmawiajcie i wypracujcie porozumienie, bo jest możliwe.
Życzę powodzenia.

PS sprawdzałem właśnie te ptaszki, o których piszecie są takie małe że ktoś mógł ich nie widzieć.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy w powiecie kępińskim istnieje problem spalania śmieci?

Tak, spalanie śmieci to poważny problem
Tak, spalanie śmieci to poważny problem
90% [60 głosów]

Spalanie śmieci ma miejsce, ale nie uważam tego za istotny problem
Spalanie śmieci ma miejsce, ale nie uważam tego za istotny problem
4% [3 głosy]

Nie, taki problem nie istnieje
Nie, taki problem nie istnieje
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 67
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 19/06/2016 22:13

Archiwum ankiet
Pracowity koniec roku.[0]
Zaproszenie
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Smogorzowskie krzyży...
· Krzysztof Bondas - Z...
· Dobry dostawca inter...
· Podejście do Żydów w...
· Lipie gm Łęka Opatow...
· hydepark
· Krawiec Lis z Kępna
· Powiatowe Koło Leśni...

Losowe tematy
· Piaskownice w Kępnie
· Bracia Czescy
· Baranów
· Powiat namysłowski ...
· Mielęcin.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Czerwiec
Zniwa w Bralinie
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
22,984,101 unikalne wizyty