Zobacz temat
 Drukuj temat
Zapytanie
Mustava
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 09-08-2013 20:07
Awatar

Postów: 1737
Data rejestracji: 28.05.10

Mail na konto admina:
Witam, piszę z zapytaniem czy ktoś z forum albo Socjum badał kiedyś drogę prowadzącą z siemionki do aniołki drugiej? druga położona jest ze starego kamienia. Dokładniej chodzi mi o porąbkę drzewną w której umieszczony jest jak legenda głosi grobowiec byłego pana ziemskiego który został pochowany w trumnie zrobionej ze szkła i złota?
 
Dominik Makosch
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 09-08-2013 21:26
Awatar

Postów: 659
Data rejestracji: 29.06.10

Ciekawa historia usmiech Nie wiem czy ktokolwiek pisał a tym bardziej już badał tą sprawę.

"Bez jakiegokolwiek wątpienia to właśnie Polskość jest najsmaczniejszą z potraw, problem polega na tym, że jest bardzo często niewłaściwie przyrządzana."
 
Seba
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 09-08-2013 22:31
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

Pierwszy raz słyszę tą legendę.
Jako, że ciągle nie oddałem dyktafonu, polatam po ludziach w tamtej okolicy z pytaniami Wink
 
sirena32
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 10-08-2013 07:49
Awatar

Postów: 388
Data rejestracji: 06.07.10

Może o tym jest legenda o Koziorycachhttp://www.kepnos...#post_4313

Sirena
 
sirena32
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 10-08-2013 07:51
Awatar

Postów: 388
Data rejestracji: 06.07.10


Sirena
 
madzik83
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 10-08-2013 21:00
Postów: 9
Data rejestracji: 16.09.10

Ciekawa historia usmiech Nie wiem czy ktokolwiek pisał a tym bardziej już badał tą sprawę.


Temat za czasów "starego socjum" podejmowany był wiele razy. Zdjęcia tego miejsca bez problemu można znaleźć na tej stronie wpisując w wyszukiwarkę Kozioryc.

Legendę opisał w swojej książce pan Edmund Sroka.
 
Seba
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 11-08-2013 00:23
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

Faktycznie, nie skojarzyłem iż może chodzić o grób Kozioryca, ostatniego pogańskiego kapłana w naszych okolicach.
Wydarzenia opisane w legendzie miały mieć miejsce w XV wieku. Podobno wiara pogańska w okolicach Trzcinicy miała się utrzymywać aż do śmierci Kozioryca.
 
Marus
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 11-12-2015 08:31
Postów: 1
Data rejestracji: 11.12.15

Fajne, można by to sprawdzić.

Interesują Cię fartuchy kosmetyczne ? Zajrzyj i zobacz ofertę!
 
panrysio
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 19-12-2015 01:37
Awatar

Postów: 64
Data rejestracji: 08.09.10

Jakieś relikty pogaństwa utrzymują się w rejonie Trzcinicy po dziś dzień, a podobnie jest pewnie też w całej Polsce. Noce "świętojańskie" to już klasyka. Jakiś czas temu zajmowałem się handlem i miałem stały kontakt z placówką GS w Trzcinicy. Kierownik sklepu opowiedział mi, że tamtejsze kobiety wierzą w to, że podczas deszczu nie wolno prać, bo wtedy mąż zdradza. No i podczas dżdżystych dni sprzedaż proszków do prania spadała w sklepie prawie do zera. Mówiono tam też, że na ewangelickim cmentarzu "kusi", co zresztą generalnie wyszło temu miejscu pochówku na dobre, bo nie był on jakoś szczególnie zdemolowany (do czasu). Potem wyszło, jak wyszło.
 
panrysio@wp.pl
panokienko
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 08-04-2021 12:39
Postów: 9
Data rejestracji: 07.04.21

panrysio napisał(a):

Jakieś relikty pogaństwa utrzymują się w rejonie Trzcinicy po dziś dzień, a podobnie jest pewnie też w całej Polsce. Noce "świętojańskie" to już klasyka. Jakiś czas temu zajmowałem się handlem i miałem stały kontakt z placówką GS w Trzcinicy. Kierownik sklepu opowiedział mi, że tamtejsze kobiety wierzą w to, że podczas deszczu nie wolno prać, bo wtedy mąż zdradza. No i podczas dżdżystych dni sprzedaż proszków do prania spadała w sklepie prawie do zera. Mówiono tam też, że na ewangelickim cmentarzu "kusi", co zresztą generalnie wyszło temu miejscu pochówku na dobre, bo nie był on jakoś szczególnie zdemolowany (do czasu). Potem wyszło, jak wyszło.


bardzo ciekawe historie, może warto spróbować je spisać w jednym miejscu, pewnie wielu byłoby w stanie przytoczyć przykłady takich wierzeń
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· hydepark
· Herb i flaga gminy ...
· prezent dla mamy
· Legenda o dziewczyn...
· historja turystyki ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,360,347 unikalne wizyty