Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Trzcinica
 Drukuj temat
Historia Lasek
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 06-06-2008 21:02
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Miejscowość już od XIII wieku była posiadłością rycerską.

Nazwa wsi pochodzi od lasów, które pokrywały tu olbrzymie połacie ziemi. Jest to osada z okresu prehistorycznego, o czym świadczą wykopaliska z lat 1925 - 29, kiedy odkryto największy w Polsce cmentarz kultury łużyckiej.
W pierwszej połowie XV w. Laski należały do Stogniewów z Trzcinicy, później do Doliwów Laskowskich, w wieku XVII do szlachciców Tomickich i Pawła Krzemienieckiego. Od roku 1620 do 1660 Laski przejmowali OO. Paulini z Częstochowy. W 1796 r. państwo pruskie na skutek zaborów skonfiskowało dobra kościelne Paulinów. Odtąd posiadłość ta stanowiła dominium rządu pruskiego. Następnym właścicielem stała się rodzina szlachecka von Loesch. W 1838 r. na mocy ustawy o zniesieniu pańszczyzny powstała niezależna wieś Laski.

Na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Akademii Rolniczej rośnie grupa 5 buków zwyczajnych objętych ochroną prawną jako pomnik przyrody o obwodzie pnia do 100 cm i wieku do 250 lat. Na terenie cmentarza rośnie lipa drobnolistna (także pomnik przyrody) o obwodzie pnia 326 cm, która liczy sobie ok. 250 lat. W pobliżu cmentarza zlokalizowane jest gniazdo bociana białego. W 2004 roku były tu 3 młode a w poprzednim 4.

KOŚCIÓŁ P.W. WNIEBOWZIĘCIA MATKI BOSKIEJ

Zbudowany został prawdopodobnie w 1627 r. przez Paulinów z Częstochowy. Świątynię powiększono w XVIII w. Kościół jest konstrukcji zrębowej, drewniany, orientowany, jednonawowy, prezbiterium nie wyodrębnione z zakrystią i kruchtą. Wnętrze nakryte stropem płaskim, na nim oraz częściowo na ścianach polichromia z 1739 r. z kompozycją Wniebowzięcia Matki Boskiej, z symbolem zakonu paulinów oraz skromną dekoracją roślinną. Chór muzyczny wsparty na dziesięciu słupach. Dach trójspadowy, gontowy, przechodzący na zakrystię. Ołtarz główny o charakterze wczesnobarokowym z drugiej poł. w. XVII, przedstawiający barokowy obraz Matki Boskiej w bogato zdobionej sukience drewnianej, rozbudowany został w XVIII w. Ołtarz boczny z rzeźbą św. Rocha, pochodzi z XVIII w. W kościele znajduje się również ambona późnorenesansowa z I poł. XVII w., a także krucyfiksy barokowe, rzeźby aniołów z XVIII/XIX w., relikwiarz rokokowy z 1745 r. i dzwon z 1693 r.
Aktualnie kościołem parafialnym jest kościół murowany stojący przy głównej drodze.

PAŁAC

Został wybudowany w 1908 r. w stylu neorenesansowym, posiada także elementy renesansu śląskiego i saskiego oraz neobaroku. Jego właścicielem był Fryderyk von Loesch. Bryłę pałacu urozmaicają ryzality ze szczytami, wieże i różnorodne załamania dachu. Pałac posiada trzy kondygnacje. Kiedy właścicielem był Fryderyk von Loesch na parterze znajdował się holl, salonik, biuro z biblioteką oraz salon i jadalnia z wyjściem na taras. Na piętrze znajdował się hall główny z wyjściem na balkon od strony zachodniej, 7 pokoi, oraz balkon wschodni. Na drugim piętrze było 8 pokoi. Kuchnia znajdowała się w piwnicach. Pałac od północno-zachodniej strony posiada okrągłą wieżę z ośmiobocznym graniastosłupowym poddaszem. Główne wejście posiada łukowe sklepienie, a nad ozdobnymi drzwiami umieszczono kamienną głowę śpiącej nimfy, a nad nią datę 1908. Na dachu znajdującym się nad sienią wykonano masywny balkon z napisem ?Per aspera ad astra?. Pośrodku balustrady umieszczono herb rodu von Loesch.
Pałac znajduje się w parku pochodzącym z XIX w. Przy parku zauważamy zespół budynków mieszkalnych z przełomu XIX i XX w., wykonanych z muru pruskiego. Park ten o powierzchni 8,44 ha jest chroniony prawnie jako pomnik przyrody.

Edytowano 2razy, ostatnia edycja 2008-06-23 14:01:54


 
florpia
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 14-10-2010 23:54
Postów: 8
Data rejestracji: 02.10.10

Laski i Smardze nie należały do Trzcinicy. Obydwie wsi należały do parafii i bóbr klasztornych w Opatowie (wiek XII-XIV)
Trzcinica wówczas należała do biskupa wrocławskiego.
Nie ładnie jest użyć całych zwrotów z mojej książki "Laski W Kotlinie Pomianki" to przecież plagiat. Odsyłam do www.tpl-lukus.kepno.pl
 
efkama
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 15-10-2010 14:22
Awatar

Postów: 1521
Data rejestracji: 29.06.10

florpia napisał/a:
Nie ładnie jest użyć całych zwrotów z mojej książki "Laski W Kotlinie Pomianki" to przecież plagiat

zgadzam się z tą opinią ale niestety nie jesteśmy w stanie skontrolować każdego dodanego postu na forum ! sądzę, że usuniemy błędne wpisy dot. historii miejscowości powiatu kepińskiego a jednocześnie mam propozycję . Może florpio dodasz poprawione i zgodne z faktami wpisy na forum dot. wspomnianych miejscowości ? wówczas usunę te, które są niepoprawne usmiech
 
http://kepnosocjum.pl
melon92
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 16-10-2010 08:59
Awatar

Postów: 335
Data rejestracji: 10.08.10

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło: te wszystkie błędy, nieścisłości, a nawet ten nieszczęsny plagiat sprawiły, że w końcu florpia się uaktywnił. Czekałem na to od dawna. No cóż,wrodzona skromność i nieśmiałość ( lol ) rodowitych "Opatowiaków". Florpia, czekamy na dalsze wiadomości z Lasek, Opatowa i Trzcinicy.

Edytowane przez melon92 dnia 16-10-2010 09:00
 
florpia
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 17-10-2010 14:39
Postów: 8
Data rejestracji: 02.10.10

Ten artykuł wymaga uzupełnienia ilości źródeł oraz weryfikacji niezależnie podanych informacji .
Zachęcam aby zaczerpnąć ze ŻRÓDŁA-www.tpl-lukus kepno.pl
oraz innych dotąd nie odkrytych. Trochę własnej inwencji twórczej.
To tylko początek mały punkt wyjścia do wieloletnich nie kończących się poszukiwań.
Powodzenia!

Edytowane przez florpia dnia 17-10-2010 14:45
 
florpia
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 21-10-2010 21:58
Postów: 8
Data rejestracji: 02.10.10

[quote]florpia napisał/a:
Laski i Smardze nie należały do Trzcinicy. Obydwie wsie należały od początków chrześcijaństwa do parafii i bóbr klasztornych w Opatowie (wiek XII-XIV)
Trzcinica wówczas należała do biskupa wrocławskiego.
Nie ładnie jest użyć całych zwrotów z mojej książki "Laski W Kotlinie Pomianki" to przecież plagiat. Odsyłam do www.tpl-lukus.kepno.pl
Czytać, myśleć i dalej poszukiwać!
 
Mustava
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 21-10-2010 22:29
Awatar

Postów: 1737
Data rejestracji: 28.05.10

Florpia, bez urazy ale ten serwis internetowy nie został stworzony dla poszukiwaczy szczegółów historii.
Oczywiście, zaglądają tu żądni szczegółów historii ale również ci którzy chcą się ot, tak po prostu dowiedzieć się czegoś o okolicach bez zbytniego zagłębiania się w szczegóły.
Jeżeli ktoś chce, może przedstawić posiadane przez siebie informacje.
Sądziłem (chyba nie tylko ja), że z Twojej strony, z Twoją wiedzą możemy liczyć na podanie rzetelnych informacji nt naszych okolic.
Nie twierdze, że miałoby to być dokładne przepisanie np z Twoich materiałów.
Ze swej strony widziałbym to w formie skróconej informacji dotyczącej danego tematu oraz z np linkiem/odnośnikiem do dokładniejszych/obszerniejszych źródeł.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Mielęcin.
· Domanin.
· Murale
· Dawne nazwy ulic w ...
· Krzysztof Bondas - ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,371,997 unikalne wizyty