Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: LEGENDY
 Drukuj temat
Legenda o Krążkowach
Madzik83
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 17-03-2009 20:24
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

W czasach kiedy z wielkiej puszczy, jaka kiedyś szumiała na tych terenach pozostały tylko gdzieniegdzie mizerne skrawki wiecznego boru, kiedy złowrogie bagna i trzęsawiska zostały już osuszone, na północny - wschód od Kępna we wsi Krążkowy przyszły na świat bliźnięta. Radośc wielka zapanowała u gospodarzy. Janko, którego Bóg tak hojnie obdarzył potomstwem podążając do sąsiada dowiedział się, że w owym dniu urodziły się mu wołki - bliźnięta. Szczęście widocznie sprzyjało im obu usmiech
Niebawem sąsiedzi spotkali się na chrzcinach synów Janka - chłopców na schwał!! Tak mówił sąsiad do Janka: "Tobie Pan Bóg dał dwu synów, mnie dwu wołków, skoro podrosną, każemy im okrążyc osadę, co nas uchroni od powietrza morowego!".
Od wczesnego świtu do późnej nocy trwała praca mieszkańców osady w polu. Tak mijały dni, tygodnie, miesiące i lata. Chłopcy rośli w siłę i dojrzewali. Pewnego dnia bliźnięta z bliźniętami oborali (okrążyli jak to się niegdyś mówiło) osadę.
Powiadają seniorzy rodów, że gdy w okolicy panowało morowe powietrze nigdy kostucha nie przekroczyła granic osady.
Od wyrazów "niech okrąży" powstała nazwa wsi Krążki, po wielu latach przekształcona w Krążkowy usmiech)


Materiał źródłowy: "Powiat ostrzeszowski w XVI stuleciu" E. Callier Poznań 1888 r.

i bez celu podąża w miejsca przez człowieka wzgardzone....usmiech
 
efkama
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 18-03-2009 19:02
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Madzik super !!! szukaj i szperaj i wstawiaj nam tu kolejne legendy a jak ja się na coś natknę to też ci podrzucę do przeróbki ;-)
 
lampard_33
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 03-04-2009 23:36
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Madzik dzięki "Twoim" legendom dowiadujemy się także czegos o genezie nazw miejscowości. Dla mnie super zwłaszcz podczas wieczorów gdy pusto na forum Wink
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· polonistka lata 197...
· Jak Armia Czerwona ...
· prezent dla mamy
· Niemieckie nazwy mi...
· Wspomnienia "Krysi"...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,373,155 unikalne wizyty