Zobacz temat
 Drukuj temat
Akcja grób Zerboni di Sposetti w Nosalach
wiedzma-margo
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:07
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Kempen napisał w ogłoszeniu: We wsi Nosale, na cmentarzu, w jego ewangelicko augsburskiej części naruszono stary i mający dużą wartość historyczną grobowiec rodziny Zerboni di Sposetti. Nie będzie przesadą jeżeli to co się stało nazwiemy zakłóceniem wiecznego spokoju znajdujących się w nim szczątków czy wręcz zbezczeszczeniem zwłok. Niepokojącym faktem jest to, że komora grobowa i sama trumna jest cały czas otwarta a sytuacja ta sprzyja dalszemu bezczeszczeniu miejsca pochówku. Na prośbę części naszej społeczności umieszczam to ogłoszenie w tym miejscu aby wywołać mądrą i rzeczową dyskusję, której rezultatem ma być w zamyśle wypracowanie koncepcji dzięki której grobowiec będzie trwale i solidnie zabezpieczony a miejscu spoczynku rodziny Zerboni di Sposetti zostanie przywrócony należyty spokój.
Najważniejszym pytaniem nie jest co należy zrobić ale jak to wykonać, począwszy od tego od kogo uzyskać należyte zgody a skończywszy na samej technice wykonania zabezpieczeń.
 
kas88
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:16
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

ok, pisałas coś o jakieś ścieżce, że coś tam w tej sprawie już zaczęłaś działać. o co chodziło ?
 
Macieeeko
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:26
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Gdzie ty miałaś scieżkę, kas!? Wiedzma administracyjnie zgode zalatwia, ale najlepiej isc do pastora i proboszcza parafii, ktorym podlega ten cmentarz, by spytac o pozwolenie i zeby powiadomili wiernych, ze takie rzeczy beda sie dzialy, bo moga przypadkiem probowac dzwonic na policje i zglosic, ze jacys ludzie dewastuja grobowiec... taka babcia sie nie spyta, tlyko sie usmiechnie, doczlapie do domu i chwyci za telefon... Spytałbym też kto jest zarządcą cmentarza i z nim uzgodnił jakieś pozwolenie, to powinno wystarczyc wiedzmo Wink

aha...
 
wiedzma-margo
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:30
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Dzisiaj rozmawiałam z Zarządca Cmentarza - Proboszczem Parafii w Nowej Wsi Książęcej. Nic nie wiedział o zdewastowaniu grobu i był zaskoczony i oburzony, że nikt go o tym nie poinformował, bo szacunek dla zmarłych jest dla niego bardzo ważny. Rozmawiałam również z sołtysem Nosal, który opiekuje się cmentarzem i już dwukrotnie zabezpieczał grób. Wnioski z rozmów są takie.
- socjum wspólnie z sołtysem zabezpieczą grób przed dalszą dewastacją
- Paulus, który z nas najbardziej zna się na murarce dzisiaj pojedzie na rekonesans. Mam już informacje, że dopiero po gruntownym oczyszczeniu grobowca (usunięciu naderwanego betonu) będzie można stwierdzić jak dokonać naprawy czyli zabezpieczenia (zamknięcia) grobowca.
- proponuję aby pod wodzą Paulusa na cmentarz w Nosalach w sobotę o 10.00 pojechali Antyczek, Kempen i Flape bo najbardziej się znają na takiej robocie. Godzinę potwierdzę bo teraz nie mogę się skontaktować z ks. proboszczem i sołtysem
- nasz Pastor sprawdza do kogo obecnie należy ewangelicka część cmentarza, na której jest ulokowany grobowiec.
- dalsze prace zależą od tego, ale zarówno Proboszcz jak i sołtys są chętni do współpracy.
 
wiedzma-margo
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:35
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

- materiały na naprawę pójdą z naszych składek - w Przybyszowie dokończymy zbiórkę...
 
efkama
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:45
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

a może by tak jednak większą grupą wybrać się do Nosal w sobotę i przełożyć Przybyszów ? Pozostali mogliby w tym czasie choćby trochę uporządkować ewangelicką część ! tak jak Macieeeko pisze - zróbmy jednorazową akcję !
 
wiedzma-margo
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:46
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Napisałam do flape i Antyczka wiadomości - nie wiem czy się zgodzą - jakby ktoś bardzo chciał pomóc przy grobowcu (raczej mężczyźni - bo to dosyć ciężka praca) - to proszę o wiadomość). Reszta łącznie ze mną może się normalnie stawić na akcji w Przybyszowie...
 
wiedzma-margo
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:47
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

myślę, że nie ma takiej potrzeby, efkama. Grobowiec jest mały. Proboszcz nie chce zamieszania. Tak tez ustaliłam z sołtysem, że kilku chłopów znających się na robocie będzie.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2009-08-19 16:50:22


 
Macieeeko
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 16:55
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

ja bym chetnie w nosalach pomogl, bo szczerze mowiac sie tym przejalem Grin

aha...
 
sirena32
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 17:00
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

W tej wypowiedzi przedstawiam własne zdanie ,bowiem mam do tego prawo - otóz popieram Slawasa - prawie każdy cmentarz ma swojego zarządcę , każda wioska sołtysa, kazda gmina wójta , Socjum znajdując takie mogiły , kapliczki itp może te osoby poinformować i obserwować ich działania w tym zakresie ,ale nie jest w stanie wszystkich takich miejsc zmienić , powinniśmy narazie ograniczyć nasze prace do miasta i gminy Kępno.
 
wiedzma-margo
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 17:10
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

już obiecałam naszą pomoc, więc słowo się rzekło...
 
kempen
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 17:35
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

ta sprawa oczywiście wymaga reakcji -
czy my powinniśmy reagować a przede wszystkim działać? Nie wiem.
Obawiam się tylko dwóch rzeczy:
- że zaczniemy być traktowani jako "podmiot", do którego będą się wszyscy zwracać o pomoc w takich sprawach i jak będzie trzeba np pomalować przedwojenny płot od kapliczki czy cmentarza w "Pcimiu dolnym" to będzie oczywiste, że przecież MY mamy to zrobić.
- obawiam się też czy damy radę technicznie zapełnić ubytek w tym grobie.
Sama idea jest oczywiście szlachetna i uważam, że jeżeli nikt nie zaczął do tej pory działać to mamy obowiązek to zrobić.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2009-08-19 17:38:43


 
paulus
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 17:54
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Kempen -należało by najpierw oczyścić całą płytę grobowca bo może się okazać że stara płyta nie wytrzyma ciężaru nowego betonu,Oglądałem ściany boczne-ceglane-i one tez nie są najlepszej kondycji -pozdr.

" Wystarczy aby dobrzy ludzie nic nie robili a zło zatriumfuje "
 
Antyczek
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 18:17
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Obawiam się, że te 6 woreczków zaprawy to będzie za mało. Pewnie jeszcze z 6 by się przydało. Nie wiem, czy tam jest woda. Paulus,jeżeli możesz, kup tę siatkę, ja postaram się znaleźć coś pod nią / deski lub coś podobnego/. Przydałoby się tez trochę drutu zbrojeniowego, może ktoś ma jakiś złom.
 
kempen
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 18:23
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

mam 164 zł ze zbiórki, czekam na polecenia na co je wydać jeżeli jest taka potrzeba.
 
paulus
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 18:26
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Antyczek-siatkę kupię mam też płytę meblową ale jest b.ciężka przydało by się coś lżejszego ale z braku laku i to może być dobre

" Wystarczy aby dobrzy ludzie nic nie robili a zło zatriumfuje "
 
Antyczek
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 18:38
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Kempen, to kup te 6 worków zaprawy murarskiej. Może by zacząć od 9 rano, po co czekać do 10.
 
Macieeeko
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 18:38
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

- że zaczniemy być traktowani jako "podmiot", do którego będą się wszyscy zwracać o pomoc w takich sprawach i jak będzie trzeba np pomalować przedwojenny płot od kapliczki czy cmentarza w "Pcimiu dolnym" to będzie oczywiste, że przecież MY mamy to zrobić.
[/quote]
Podzielam twoje obawy, ale naturalnie nie musimy odpowiadac na kazde zgloszenie kempen... zajmiemy sie ewangelikiem, tzn skonczymy za jakies 20 lat, to bedziemy myslec czym dalej sie zajac

aha...
 
Antyczek
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 18:41
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Kempen, jeszcze jedno. Nie mam już kleju do klejenia tablic. Kup tubę. Ja kupowałem w Irbudzie, zaprawa też tam jest.
 
kempen
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 18:46
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

obok grobów jest wysokie zielsko, zastanawiam się czy nie wskoczyć tam jutro na pół godziny i nie wykosić trawy, mam akurat na stanie kosę spalinową. Maciekoo masz jutro czas, jakbym się wyrobił to byś mi pomógł przy grabieniu, może masz tel do Strażaka.

Czyli kupuję sześc worków zaprawy i klej do tablic jak na razie.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· polonistka lata 197...
· Sciupka - gdzie to ...
· Mielęcin
· Piaskownice w Kępnie
· II wojna światowa w...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,379,766 unikalne wizyty